DUBENINKI. W Dubeninkach otwarty został nowy posterunek policji. Uroczystość tym bardziej podniosła, gdyż dzieje się to w 100 rocznicę powołania Policji Państwowej. Wśród gości znaleźli się m.in. premier RP Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, senatorzy, posłowie samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Dubeninki

Dubeninki to niewielka miejscowość, a zarazem gmina, położona w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie gołdapskim. Dużą część gminy stanowi Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Występują tu rezerwaty przyrody, biegną szlaki komunikacyjne i turystyczne, uczęszczane regularnie także przez turystów z zagranicy. Gmina bezpośrednio graniczy z obwodem kaliningradzkim i Litwą, a przez jej teren przebiega droga wojewódzka 651. To właśnie tu otwarto 100 posterunek policji, który pojawił się na mapie Polski w wyniku procesu odtwarzania posterunków policji, rozpoczętego w 2016 roku z inicjatywy MSWiA.

Goście

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. premier RP Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, senator Małgorzata Kopiczko, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Joanna Kopcińska , szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, posłowie: Wojciech Kossakowski, Jerzy Antoni Gosiewski, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, komendant główny policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, licznie zgromadzeni samorządowcy, przedstawiciele innych służb oraz gospodarz uroczystości insp. Tomasz Klimek - komendant wojewódzki policji w Olsztynie.

Program MSWiA dotyczący odtwarzania posterunków

Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczystość oddania w użytkowanie posterunku policji w Dubeninkach. Proces odtwarzania posterunków policji rozpoczął się w 2016 roku z inicjatywy MSWiA, kiedy to w wyniku konsultacji społecznych, w których wzięło udział ponad 200 tysięcy mieszkańców naszego kraju, podjęto decyzję o umacnianiu więzi z lokalną społecznością i aktywizacją obywateli w systemie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W ich wyniku powstała m.in. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli dostępne online interaktywne narzędzie informatyczne, a także systematyczne przywracanie zlikwidowanych posterunków Policji. Jak widzimy na przykładzie Dubeninek, ten proces, który trwa już od kilku lat, m.in. przy dużym wsparciu samorządów, daje efekty takie jak 100 posterunek w tym właśnie miejscu.

Budowa nowego posterunku

Uchwałą Rady Gminy w Dubeninkach z 31.05.2017r. na rzecz skarbu państwa Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie została przekazana działka pod budowę posterunku. Następnie Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie rozpoczęła działania zmierzające do zabezpieczenia środków na realizację przedsięwzięcia, opracowania niezbędnej dokumentacji, uzyskania pozwolenia na budowę oraz wyłonienia odpowiedniego projektu obiektu i wykonawcy inwestycji.
31 sierpnia 2017 roku gmina Dubeninki przekazała notarialnie nieruchomość pod budowę.

W drugiej dekadzie lipca 2018 Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie podpisała umowę na realizację budowy, która zakończyła się 31 grudnia 2018r. Budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie.

Koszty związane z realizacją: dokumentacja techniczna, roboty budowlano-montażowe, wyposażenie obiektu, przyłącze telekomunikacyjne to kwota 1993251zł. Finansowanie odbyło z budżetu państwa w ramach programu modernizacji Policji na lata 2017-2020.

Posterunek Policji w Dubeninkach mieści się przy ul. Dębowej 9

Struktura posterunku (ogółem 5 stanowisk policyjnych):

  • kierownik posterunku policji
  • asystent jednoosobowego stanowiska do spraw kryminalnych
  • zespół prewencji, w skład którego wchodzą: starszy dzielnicowy, referent, policjant

Dlaczego odtworzyliśmy posterunek policji w Dubeninkach

Głównym celem powstania posterunku policji w Dubeninkach jest zwiększenie bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy Dubeninki oraz zwiększenie aktywności i dostępności policji. Inicjatywa utworzenia posterunku wyszła od mieszkańców i samorządu gminy Dubeninki, podczas konsultacji społecznych prowadzonych przez funkcjonariuszy KPP w Gołdapi w ramach wdrażania aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Uroczystość

Wszystkich gości przywitał komendant wojewódzki policji w Olsztynie insp. Tomasz Klimek, który powiedział "Po 19 latach ponownie możliwy będzie bezpośredni kontakt mieszkańców z policjantami oraz szybka reakcja mundurowych na wszelkiego rodzaju zagrożenia i przypadki łamania prawa. Dzisiejsze spotkanie to efekt działań wielu ludzi i wsparcia finansowego. To wyjątkowy dzień dla mieszkańców regionu i szczególne wyróżnienie dla warmińsko - mazurskiej policji.”

Premier Mateusz Morawiecki powiedział: "ogromnie się cieszę, że jesteśmy w tym momencie tego wspaniałego programu odtwarzania posterunków policji (...) W lipcu będziemy świętować 100-lecie podpisania dekretu o odbudowie Policji Polskiej. Już dzisiaj jednak mamy wielką radość, że możemy pokazać rzeczywistą odbudowę zarówno samych posterunków, jak i morale policji".

Minister SWiA Joachim Brudziński podkreślił "wasze bezpieczeństwo tu w Dubeninkach ma taką samą wartość, jak każdego innego obywatela Rzeczypospolitej. Nie ma znaczenia czy ktoś mieszka w dużym mieście, czy w mniejszej miejscowości".

"Jestem dumny, że od 3 lat mogę kierować Polską Policją, gdyż poziom bezpieczeństwa znacznie się poprawia, a jest to efekt działań policjantów" - powiedział gen. insp. dr Jarosław Szymczyk. Podkreślił także, jak ważnym elementem budowania zaufania społeczeństwa są takie elementy jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, Program Dzielnicowy Bliżej Nas oraz Moja Komenda. Na koniec do mieszkańców Dubeninek skierował słowa "Polska Policja jest dla Was".

KWP w Olsztynie

 

 


INFORMACJA

Uwaga! Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest zamknięta do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading