DUBENINKI. W Dubeninkach otwarty został nowy posterunek policji. Uroczystość tym bardziej podniosła, gdyż dzieje się to w 100 rocznicę powołania Policji Państwowej. Wśród gości znaleźli się m.in. premier RP Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, senatorzy, posłowie samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Dubeninki

Dubeninki to niewielka miejscowość, a zarazem gmina, położona w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie gołdapskim. Dużą część gminy stanowi Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Występują tu rezerwaty przyrody, biegną szlaki komunikacyjne i turystyczne, uczęszczane regularnie także przez turystów z zagranicy. Gmina bezpośrednio graniczy z obwodem kaliningradzkim i Litwą, a przez jej teren przebiega droga wojewódzka 651. To właśnie tu otwarto 100 posterunek policji, który pojawił się na mapie Polski w wyniku procesu odtwarzania posterunków policji, rozpoczętego w 2016 roku z inicjatywy MSWiA.

Goście

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. premier RP Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, senator Małgorzata Kopiczko, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Joanna Kopcińska , szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, posłowie: Wojciech Kossakowski, Jerzy Antoni Gosiewski, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, komendant główny policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, licznie zgromadzeni samorządowcy, przedstawiciele innych służb oraz gospodarz uroczystości insp. Tomasz Klimek - komendant wojewódzki policji w Olsztynie.

Program MSWiA dotyczący odtwarzania posterunków

Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczystość oddania w użytkowanie posterunku policji w Dubeninkach. Proces odtwarzania posterunków policji rozpoczął się w 2016 roku z inicjatywy MSWiA, kiedy to w wyniku konsultacji społecznych, w których wzięło udział ponad 200 tysięcy mieszkańców naszego kraju, podjęto decyzję o umacnianiu więzi z lokalną społecznością i aktywizacją obywateli w systemie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W ich wyniku powstała m.in. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli dostępne online interaktywne narzędzie informatyczne, a także systematyczne przywracanie zlikwidowanych posterunków Policji. Jak widzimy na przykładzie Dubeninek, ten proces, który trwa już od kilku lat, m.in. przy dużym wsparciu samorządów, daje efekty takie jak 100 posterunek w tym właśnie miejscu.

Budowa nowego posterunku

Uchwałą Rady Gminy w Dubeninkach z 31.05.2017r. na rzecz skarbu państwa Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie została przekazana działka pod budowę posterunku. Następnie Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie rozpoczęła działania zmierzające do zabezpieczenia środków na realizację przedsięwzięcia, opracowania niezbędnej dokumentacji, uzyskania pozwolenia na budowę oraz wyłonienia odpowiedniego projektu obiektu i wykonawcy inwestycji.
31 sierpnia 2017 roku gmina Dubeninki przekazała notarialnie nieruchomość pod budowę.

W drugiej dekadzie lipca 2018 Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie podpisała umowę na realizację budowy, która zakończyła się 31 grudnia 2018r. Budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie.

Koszty związane z realizacją: dokumentacja techniczna, roboty budowlano-montażowe, wyposażenie obiektu, przyłącze telekomunikacyjne to kwota 1993251zł. Finansowanie odbyło z budżetu państwa w ramach programu modernizacji Policji na lata 2017-2020.

Posterunek Policji w Dubeninkach mieści się przy ul. Dębowej 9

Struktura posterunku (ogółem 5 stanowisk policyjnych):

  • kierownik posterunku policji
  • asystent jednoosobowego stanowiska do spraw kryminalnych
  • zespół prewencji, w skład którego wchodzą: starszy dzielnicowy, referent, policjant

Dlaczego odtworzyliśmy posterunek policji w Dubeninkach

Głównym celem powstania posterunku policji w Dubeninkach jest zwiększenie bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy Dubeninki oraz zwiększenie aktywności i dostępności policji. Inicjatywa utworzenia posterunku wyszła od mieszkańców i samorządu gminy Dubeninki, podczas konsultacji społecznych prowadzonych przez funkcjonariuszy KPP w Gołdapi w ramach wdrażania aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Uroczystość

Wszystkich gości przywitał komendant wojewódzki policji w Olsztynie insp. Tomasz Klimek, który powiedział "Po 19 latach ponownie możliwy będzie bezpośredni kontakt mieszkańców z policjantami oraz szybka reakcja mundurowych na wszelkiego rodzaju zagrożenia i przypadki łamania prawa. Dzisiejsze spotkanie to efekt działań wielu ludzi i wsparcia finansowego. To wyjątkowy dzień dla mieszkańców regionu i szczególne wyróżnienie dla warmińsko - mazurskiej policji.”

Premier Mateusz Morawiecki powiedział: "ogromnie się cieszę, że jesteśmy w tym momencie tego wspaniałego programu odtwarzania posterunków policji (...) W lipcu będziemy świętować 100-lecie podpisania dekretu o odbudowie Policji Polskiej. Już dzisiaj jednak mamy wielką radość, że możemy pokazać rzeczywistą odbudowę zarówno samych posterunków, jak i morale policji".

Minister SWiA Joachim Brudziński podkreślił "wasze bezpieczeństwo tu w Dubeninkach ma taką samą wartość, jak każdego innego obywatela Rzeczypospolitej. Nie ma znaczenia czy ktoś mieszka w dużym mieście, czy w mniejszej miejscowości".

"Jestem dumny, że od 3 lat mogę kierować Polską Policją, gdyż poziom bezpieczeństwa znacznie się poprawia, a jest to efekt działań policjantów" - powiedział gen. insp. dr Jarosław Szymczyk. Podkreślił także, jak ważnym elementem budowania zaufania społeczeństwa są takie elementy jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, Program Dzielnicowy Bliżej Nas oraz Moja Komenda. Na koniec do mieszkańców Dubeninek skierował słowa "Polska Policja jest dla Was".

KWP w Olsztynie

 

 


Znajdź nocleg

Booking.com

Wyszukiwarka

 

Czytaj też:

Z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej

GOŁDAP. Przed Urzędem Miejskim w Gołdapi od dziś oglądać można wystawę pt. „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa”. Dziś też do godziny 13.00 przy pl. Zwycięstwa (od strony urzędu) obejrzeć można m.in. eksponaty oraz materiały biblioteczne związane m.in. z Cudem nad Wisła oraz historią Polski i Gołdapi.

Więcej…

Załóż profil zaufany

GOŁDAP. Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. 2 i 3 września pracownicy Starostwa Powiatowego w Gołdapi będą chętnym pomagać je zakładać, wytłumaczą też, jak działają.

Więcej…

Zmiana na stanowisku komendanta policji

GOŁDAP. Mł. insp. Dariusz Stachelek nie jest już komendantem powiatowym policji w Gołdapi. Obowiązki komendanta powierzone zostały podinsp. Jerzemu Kuprewiczowi.

Więcej…

Zostań dyrektorem zarządu dróg

GOŁDAP. Starosta gołdapski prowadzi nabór na stanowisko dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Gołdapi. Zainteresowani mają czas na złożenie dokumentów do 13 sierpnia do godziny 13:00.

Więcej…

Będzie remont mostu na Gołdapie

ROŻYŃSK MAŁY. Rada powiatu w Gołdapi podjęła uchwałę o przystąpieniu do modernizacji mostu na Gołdapie między Rożyńskiem Małym a Juchnajciami. Szacowany koszt inwestycji to 179 tysięcy złotych.

Więcej…

Stacja meteorologiczna przy siedzibie PKPR

ŻYTKIEJMY. Przy siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej powstała dydaktyczna stacja meteorologiczna. Składa się z drewnianej klatki meteorologicznej wraz z urządzeniami pomiarowymi oraz automatycznej stacji pogodowej.

Więcej…

Wakacyjne piątki z biblioteką

BANIE MAZ. Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich została ambasadorem rodzinnego konkursu "75. Urodziny, czyli Lato z Pippi". 7 sierpnia spotkaliśmy się z dziećmi i ich rodzicami na zajęciach malarskich, które miały na celu przedstawić Pippi, główną bohaterkę książek Astrid Lindgren oraz zasady konkursu.

Więcej…

Pożar garażu przy „Batorym”

GOŁDAP. Do pożaru garażu doszło dziś w nocy w Gołdapi przy ul. Armii Krajowej. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Więcej…

Wniosek złożysz tylko do końca sierpnia

KRAJ. Sierpień to ostatni miesiąc, w którym osoby uprawnione mogą złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy. W województwie warmiński-mazurskim z tej formy pomocy skorzystało już ponad 8 tysięcy osób. Kwota wypłaconej w regionie pomocy wynosi niemal 10,5 miliona złotych.

Więcej…

Aktywowano ponad pół miliona bonów

KRAJ. Ponad 546 tysięcy bonów turystycznych na ok. 468 milionów złotych aktywowali uprawnieni za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Beneficjenci wykonali do tej pory około 63 tysięcy płatności bonami na łącznia kwotę około 45 milionów złotych.

Więcej…

Motocyklista zginął, kierowca samochodu w szpitalu

DW650. Kilka minut przed godziną 19 na drodze wojewódzkiej nr 650 doszło do wypadku drogowego. Zderzyły się samochód osobowy z motocyklem.

Więcej…

Niedziela na drogach powiatu

POWIAT GOŁDAPSKI. Do trzech zdarzeń drogowych doszło wczoraj na terenie powiatu gołdapskiego.

Więcej…

Kwarantanna na Litwie

LITWA. Od dziś wróciły ograniczenia w podróżowaniu na Litwę. W związku z dużą ilością zakażeń koronawirusem w Polsce, osoby powracające bądź wjeżdżające z Polski na Litwę podlegają obowiązkowej samoizolacji na okres 14 dni.

Więcej…

Dotacje na turystyczną promocję regionu

OLSZTYN. Zarząd województwa przyznał kolejne granty turystyczne organizacjom pozarządowym. Dotację na realizację projektu „Mazury Garbate marką turystyczną“ otrzyma Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap.

Więcej…

Wilczek Wilkowo pokonany

GOŁDAP. W sobotę przed własną publicznością po trudnym boju Rominta Gołdap pokonała zespół Wilczek Wilkowo 1:0. 

Więcej…

Rywalizowali siłacze, wygrał Piotr Sadowski

GOŁDAP. Zawody Puchar Polski Strongman Gołdap 2020 odbyły się dziś w centrum miasta. Rywalizowało 10 zawodników, wygrał Piotr Sadowski.

Więcej…

Na Pół Etatu zwycięzcą turnieju

GOŁDAP. 1 sierpnia na orliku przy SP1 w Gołdapi rozegrany został turniej koszykówki ulicznej. Udział w nim wzięło 7 drużyn, które zagrały systemem każdy z każdym.

Więcej…

W sobotę będą rywalizować siłacze

GOŁDAP. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi zaprasza do przybycia i kibicowania zawodnikom, którzy wezmą udział w kolejnej edycji rywalizacji siłaczy. Zawody rozegrane zostaną 8 sierpnia w centrum miasta.

Więcej…

Remis na inaugurację rozgrywek

GOŁDAP. 1 sierpnia Rominta Gołdap zmierzyła się na wyjeździe z Victorią Bartoszyce. Był to pierwszy mecz rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

"Kręcimy sportowe stypendium" na półmetku

GOŁDAP. „Kręcimy sportowe stypendium” to nazwa akcji, jaką Rowerowa Gołdap realizuje w wakacje.

Więcej…

Wakacyjne sparingi

GOŁDAP. W tym tygodniu dzieci uczęszczające na zajęcia Akademii Piłkarskiej 2017 z filii w Gołdap i Grabowie rozegrały cztery sparingi z drużyną Włókniarz Białystok, która przebywa na letnim obozie piłkarskim w Gołdapi.

Więcej…