Otwieram księgę naszej historii,
stronice pachną bzem i rumiankiem,
słyszę szum Wisły, a białe brzozy
czują smak ziemi, żyznej, bo polskiej.

 

A wiatr przewraca następne strony,
rozdarty sztandar spływa łzą,
kolejna karta i smok czerwony
zabrał nam wolność, zbroczył krwią.

 

Wierzby zaszumią koncert Chopina,
echo poleci od gór do morza.
To piękna panna biało – czerwona
z kolan powstała wolna i hoża.

 

Zamykam księgę, wytężam wzrok,
i widzę kraj pachnący chlebem,
gdzie łany zbóż i w dzbanach miód.
Tu bije serce NIEPODLEGŁEJ.

Maria Krajewska, I miejsce

DUBENINKI. Takie i wiele innych strof powstało w patriotycznym konkursie poetyckim, ogłoszonym przez stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” w ramach projektu „A to Polska właśnie – patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy”. Utworów powstało aż 80. Każdy na swój sposób opiewał piękno naszej ojczyzny, wspominał trudne czasy niewoli i wojen czy wyrażał radość z odzyskanej wolności. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród było jednym z elementów patriotycznego świętowania w Dubeninkach. Po ostatnich próbach oraz przygotowaniu dekoracji rozpoczęło się ono dnia 9 listopada w Szkole Podstawowej w Dubeninkach. Przybyło na nie około 150 osób.

Program przygotowany przez organizatorów czyli szkołę podstawową i gimnazjum, Gminne Centrum Kultury w Dubeninkach oraz Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” z Dubeninek, był dość bogaty. Najpierw zaprezentowane zostało widowisko patriotyczne, przygotowane przez uczestników projektu „A to Polska właśnie – patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy”, następnie działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Dubeninkach „Grupa pod dębami” zatańczyła poloneza. Panie w pięknych czarnych strojach z biało-czerwonymi kwiatami i wstążkami, prezentowały się niezwykle uroczyście i dostojnie. Kolejnym punktem programu był montaż poetycko-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dubeninkach, na zakończenie którego wszyscy wspólnie razem odśpiewali hymn narodowy. No i wreszcie nadszedł czas na rozstrzygnięcie patriotycznego konkursu poetyckiego. Jurorom udało się wyłonić zwycięzców, choć zadanie mieli niezwykle trudne - wybrać te najlepsze spośród 80 wierszy. Dokonali tego i przyznali I, II i III miejsca oraz wyróżnienia, wręczyli dyplomy i nagrody oraz pamiątki wszystkim uczestnikom konkursu. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panie ze Stowarzyszenia „Głos Puszczy Rominckiej”.

Patriotyczne widowisko prezentowane było jeszcze trzykrotnie podczas mszy świętych w Narodowym Dniu Niepodległości. O godz. 12.00 odśpiewano cztery zwrotki hymnu, włączając się w to narodowe wydarzenie.

Projekt „A to Polska właśnie – patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy” zakończył się wyjściem na cmentarze w dniu 12 listopada. Członkowie stowarzyszenia modlili się za poległych i palili znicze, wspominając czasy wojenne, a jednocześnie cisząc się z tego, że żyjemy w niepodległej Polsce.

Bożena Buza

 

 


Wyszukiwarka

Loading