Otwieram księgę naszej historii,
stronice pachną bzem i rumiankiem,
słyszę szum Wisły, a białe brzozy
czują smak ziemi, żyznej, bo polskiej.

 

A wiatr przewraca następne strony,
rozdarty sztandar spływa łzą,
kolejna karta i smok czerwony
zabrał nam wolność, zbroczył krwią.

 

Wierzby zaszumią koncert Chopina,
echo poleci od gór do morza.
To piękna panna biało – czerwona
z kolan powstała wolna i hoża.

 

Zamykam księgę, wytężam wzrok,
i widzę kraj pachnący chlebem,
gdzie łany zbóż i w dzbanach miód.
Tu bije serce NIEPODLEGŁEJ.

Maria Krajewska, I miejsce

DUBENINKI. Takie i wiele innych strof powstało w patriotycznym konkursie poetyckim, ogłoszonym przez stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” w ramach projektu „A to Polska właśnie – patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy”. Utworów powstało aż 80. Każdy na swój sposób opiewał piękno naszej ojczyzny, wspominał trudne czasy niewoli i wojen czy wyrażał radość z odzyskanej wolności. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród było jednym z elementów patriotycznego świętowania w Dubeninkach. Po ostatnich próbach oraz przygotowaniu dekoracji rozpoczęło się ono dnia 9 listopada w Szkole Podstawowej w Dubeninkach. Przybyło na nie około 150 osób.

Program przygotowany przez organizatorów czyli szkołę podstawową i gimnazjum, Gminne Centrum Kultury w Dubeninkach oraz Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” z Dubeninek, był dość bogaty. Najpierw zaprezentowane zostało widowisko patriotyczne, przygotowane przez uczestników projektu „A to Polska właśnie – patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy”, następnie działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Dubeninkach „Grupa pod dębami” zatańczyła poloneza. Panie w pięknych czarnych strojach z biało-czerwonymi kwiatami i wstążkami, prezentowały się niezwykle uroczyście i dostojnie. Kolejnym punktem programu był montaż poetycko-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dubeninkach, na zakończenie którego wszyscy wspólnie razem odśpiewali hymn narodowy. No i wreszcie nadszedł czas na rozstrzygnięcie patriotycznego konkursu poetyckiego. Jurorom udało się wyłonić zwycięzców, choć zadanie mieli niezwykle trudne - wybrać te najlepsze spośród 80 wierszy. Dokonali tego i przyznali I, II i III miejsca oraz wyróżnienia, wręczyli dyplomy i nagrody oraz pamiątki wszystkim uczestnikom konkursu. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panie ze Stowarzyszenia „Głos Puszczy Rominckiej”.

Patriotyczne widowisko prezentowane było jeszcze trzykrotnie podczas mszy świętych w Narodowym Dniu Niepodległości. O godz. 12.00 odśpiewano cztery zwrotki hymnu, włączając się w to narodowe wydarzenie.

Projekt „A to Polska właśnie – patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy” zakończył się wyjściem na cmentarze w dniu 12 listopada. Członkowie stowarzyszenia modlili się za poległych i palili znicze, wspominając czasy wojenne, a jednocześnie cisząc się z tego, że żyjemy w niepodległej Polsce.

Bożena Buza

 

 


Znajdź nocleg

Booking.com

Wyszukiwarka

 

Czytaj też:

Samodzielnie wybij okolicznościowy medal

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza do odwiedzenia Izby Regionalnej ”Muzeum Ziemi Gołdapskiej im M. M. Ratasiewicza”. Oprócz ciekawych zbiorów, niewątpliwą atrakcją jest możliwość samodzielnego wybicia medalu okolicznościowego przygotowanego z okazji jubileusze 450-lecia nadania praw miejskich Gołdapi.

Więcej…

Leszek Kowalewski przeszedł na emeryturę

GOŁDAP. Leszek Kowalewski nie jest już dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Gołdapi. Do czasu wyłonienia nowego obowiązki dyrektora powierzone Łukaszowi Kondratowiczowi.

Więcej…

Samochodem uderzył w drzewo

BUDWIECIE. Do poważnego wypadku drogowego doszło dziś po godzinie 18 w Budwieciach. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Więcej…

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

GOŁDAP. Dziś przypada 76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody tej rocznicy odbywają się w całej Polsce. W Gołdapi rozpoczęły się w centrum miasta kilka minut przed godziną 17.

Więcej…

Obecność radnych powiatowych na sesjach

GOŁDAP. Anna Falińska, Grażyna Senda, Karol Szablak, Stanisław Wójtowicz i Marzanna Wardziejewska to radni powiatowi, którzy nie opuścili żadnej z dotychczasowych 26 sesji rady powiatu obecnej kadencji.

Więcej…

Kiermasz charytatywny na rzecz Hani

GOŁDAP. W niedzielę, 26 lipca Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Partnerstwo Sztuk w strefie uzdrowiskowej zorganizowało kiermasz słodkości i przetworów domowych.

Więcej…

Żniwny konkurs fotograficzny

LISY. Zażynki w Lisach w tym roku odbywają się wirtualnie. Stowarzyszenie „Nadzieja” i Gołdapski Fundusz Lokalny przygotowują na bazie dotychczasowych inscenizacji film i album przedstawiający polskie i ukraińskie tradycje związane z rozpoczynaniem żniw. Organizatorzy przewidzieli również konkurs fotograficzny.

Więcej…

Zderzenie peugeota z volkswagenem

JURKISZKI. Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło około godziny 23 na drodze wojewódzkiej nr 651 pod Jurkiszkami.

Więcej…

ZUS wznawia kierowanie na rehabilitację leczniczą

KRAJ. Od 4 sierpnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia kierowanie ubezpieczonych na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Z programu mogą skorzystać osoby zagrożone utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyskają po rehabilitacji.

Więcej…

Uderzył w zaparkowany samochód

GOŁDAP. Do wypadku drogowego doszło dziś po godzinie 11 na ul. Żeromskiego w Gołdapi. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Więcej…

Koronawirus w obwodzie kaliningradzkim

OBWÓD KALININGRADZKI. Przejście graniczne w Gołdapi jest nadal zamknięte. Czy słusznie? Czy wizyta w obwodzie kaliningradzkim może być niebezpieczna? Wnioski można wyciągnąć zapoznając się z danymi statystycznymi naszych sąsiadów.

Więcej…

Wybuch gazu

GOŁDAP. Do wybuchu gazu doszło dziś w jednym z mieszkań przy ul. Górnej w Gołdapi. Na szczęście jego ilość, jaka ulotniła się z nieszczelnej instalacji lub kuchenki, nie spowodowała bardzo dużej eksplozji, poważniejszych strat i nie doszło do wybuchu samej butli. Zniszczeniu uległa kuchenka, do której gaz był podłączony.

Więcej…

Rusza rejestracja podmiotów turystycznych

KRAJ. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępniono funkcje dla przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które chcą przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny.

Więcej…

Saperzy zabrali granat i moździerz

GM. GOŁDAP. Granat i pocisk moździerzowy zabrali w weekend saperzy z terenu gminy Gołdap.

Więcej…

Remis na inaugurację rozgrywek

GOŁDAP. 1 sierpnia Rominta Gołdap zmierzyła się na wyjeździe z Victorią Bartoszyce. Był to pierwszy mecz rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

"Kręcimy sportowe stypendium" na półmetku

GOŁDAP. „Kręcimy sportowe stypendium” to nazwa akcji, jaką Rowerowa Gołdap realizuje w wakacje.

Więcej…

Wakacyjne sparingi

GOŁDAP. W tym tygodniu dzieci uczęszczające na zajęcia Akademii Piłkarskiej 2017 z filii w Gołdap i Grabowie rozegrały cztery sparingi z drużyną Włókniarz Białystok, która przebywa na letnim obozie piłkarskim w Gołdapi.

Więcej…

Turniej piłkarski - OSiR zaprasza

GOŁDAP. Nocny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora OSiR w Gołdapi odbędzie się 1 sierpnia na bocznych płytach stadionu miejskiego. (TURNIEJ ZOSTAŁ ODWOŁANY)

Więcej…

Gołdap Cup 2020 - trwają zapisy

GOŁDAP. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi zaprasza do udziału w turnieju siatkówki plażowej Gołdap Cup 2020, który rozegrany zostanie 15 sierpnia na boiskach przy plaży miejskiej w Gołdapi.

Więcej…

Rominta nie zdobędzie pucharu

GOŁDAP. W ubiegłym tygodniu rozegrana została pierwsza runda Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Pucharu Polski. 25 lipca Rominta Gołdap zmierzyła się z zespołem GLKS Jurand Barciany.

Więcej…

Husaria na gali boksu amatorskiego

LIDZBARK WARMIŃSKI. 25 lipca w Lidzbarku Warmińskim odbyła się po raz pierwszy gala boksu amatorskiego. Gołdapski klub Husaria reprezentowali Paweł Milewski oraz Norbert Andruszkiewicz.

Więcej…