ZYTKIEJMY/GOŁDAP. 28 czerwca w Starostwie Powiatowym w Gołdapi podpisana została umowa na dofinansowanie doszklenia okien w zabytkowym kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Żytkiejmach. Wartość planowanych robót to nieco ponad 16 tysięcy złotych, z czego dotacja powiatu wynosi 12 tysięcy.

Parafia w Żytkiejmach złożyła jedyny wniosek do konkursu na realizację zadań publicznych powiatu z zakresu prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków położonych na terenie powiatu gołdapskiego. Został on pozytywnie oceniony i zaopiniowany przez komisję powołaną przez zarząd powiatu.

Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Żytkiejmach zbudowany został w 1579 roku (wówczas ewangelicki). Był dwukrotnie spalony. Gruntowna jego przebudowa była w roku 1879. Z tego okresu pochodzi obecnie stojący budynek świątyni. Po przyłączeniu Żytkiejm do Polski kościół został przejęty przez katolików. Samodzielna parafia powstała w tej miejscowości w 1972 roku.

Pojedyncze okna w świątyni nie zapewniają wystarczającej izolacji cieplnej, dodatkowo przyczyniają się do silnego zawilgocenia wnęk okiennych. W ramach dofinansowanej przez powiat inwestycji 17 okien ma zostać doszkolnych poprzez wykonanie dodatkowych ramiaków z przeszkleniem. Prace mają zostać wykonane do końca listopada br.

 

 


Wyszukiwarka

Loading