Loading


ZYTKIEJMY/GOŁDAP. 28 czerwca w Starostwie Powiatowym w Gołdapi podpisana została umowa na dofinansowanie doszklenia okien w zabytkowym kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Żytkiejmach. Wartość planowanych robót to nieco ponad 16 tysięcy złotych, z czego dotacja powiatu wynosi 12 tysięcy.

Parafia w Żytkiejmach złożyła jedyny wniosek do konkursu na realizację zadań publicznych powiatu z zakresu prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków położonych na terenie powiatu gołdapskiego. Został on pozytywnie oceniony i zaopiniowany przez komisję powołaną przez zarząd powiatu.

Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Żytkiejmach zbudowany został w 1579 roku (wówczas ewangelicki). Był dwukrotnie spalony. Gruntowna jego przebudowa była w roku 1879. Z tego okresu pochodzi obecnie stojący budynek świątyni. Po przyłączeniu Żytkiejm do Polski kościół został przejęty przez katolików. Samodzielna parafia powstała w tej miejscowości w 1972 roku.

Pojedyncze okna w świątyni nie zapewniają wystarczającej izolacji cieplnej, dodatkowo przyczyniają się do silnego zawilgocenia wnęk okiennych. W ramach dofinansowanej przez powiat inwestycji 17 okien ma zostać doszkolnych poprzez wykonanie dodatkowych ramiaków z przeszkleniem. Prace mają zostać wykonane do końca listopada br.

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!