Loading


DUBENINKI. Niebawem koniec roku szkolnego. Uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum w Dubeninkach po kwietniowych egzaminach na lekcjach matematyki wykonywali bardzo ciekawe modele brył geometrycznych. Na początek poznali pojęcie brył platońskich i archimedesowych. Okazało się, że wielościany foremne to nie tylko sześcian i czworościan foremny. Szukali w internecie ciekawych siatek. Zastanawiali się, czy na pewno wystarczy „zakładek” na właściwe sklejenie brył. Niektórzy po nieudanej próbie swoje zadanie zaczynali od nowa. Żeby siatki były dokładnie wykonane przypomnieć musieli konstrukcję wielokątów foremnych. Pomysłów na modele było mnóstwo. Dominowały wielościany gwiaździste, byli też tacy co robili np. ośmiościany ścięte. Wykonanie modeli wielościanów archimedesowych jest nieco większym wyzwaniem niż w przypadku wielościanów platońskich. Bardzo ważne jest to, że zgodnie z podstawą programową dla trzeciego etapu edukacyjnego uczniowie umiejętnie pracowali zespołowo. Sami dobierali się w trzy lub cztero-osobowe zespoły, wspólnie decydowali, którą bryłę chcieli skonstruować. Kilka zespołów tworzyło modele wielościanów gwiaździstych. I tak oto na lekcjach matematyki gimnazjaliści stworzyli już bardzo ciekawe modele graniastosłupów pochyłych, dwunastościanów i dwudziestościanów foremnych, wielościanów gwiaździstych i inne. Przed przystąpieniem do pracy nie wierzyli że są w stanie wykonać postawione przed nimi zadanie. Niezależnie od niewielkich niedociągnięć wszyscy mogą je oglądać, a myślę, że spodobają się wszystkim.

Wanda Werchowicz
nauczycielka matematyki

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!