DUBENINKI. W połowie października uczniowie klasy 2, 6 i 7 wraz z wychowawczyniami wzięli udział w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski "Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie!". Celem akcji było kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo, zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym, poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku oraz przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku. W tym celu w Szkole Podstawowej w Dubeninkach przeprowadzono wiele działań, które pozwoliły zdobyć wiedzę o tym, jak pomóc osobie niewidomej.

W ramach kampanii uczniowie obejrzeli film pt. „N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”, a także program o Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niewidomych i Słabowidzących w Bydgoszczy, najstarszej w Polsce placówce kształcącej dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku. Przeczytali również list niewidomego ucznia oraz poznali "Krótką historią białej laski". Uczniowie zapoznali się z alfabetem Braillea oraz próbowali odczytać zaszyfrowane wyrazy. Wzięli udział w improwizowanych scenkach, jak pomóc osobie niewidomej na ulicy, w autobusie i sklepie. Przechadzali się po klasie z zawiązanymi oczami, omijając przygotowane przeszkody, próbowali spakować plecak oraz rozpoznać różne przedmioty po dotyku. W ten sposób zobaczyli, jak trudno jest funkcjonować osobom niewidomym w życiu codziennym. Młodsi uczniowie kolorowali obrazki ksero dotyczące sposobów pomocy osobom niewidomy, potem ich prace stworzyły wystawę w klasie. Natomiast starsi uczniowie wykonali plakaty i gazetkę informującą o kampanii oraz jak pomóc osobom niewidomym.

Dzięki udziałowi w kampanii uczniowie zauważyli, że niewidomi pomimo swojej niepełnosprawności potrafią żyć samodzielnie i doskonale funkcjonować. Przy niewielkiej i właściwej pomocy innych ludzi mogą pokonywać własne ograniczenia i być pełnosprawnymi uczestnikami życia społecznego. (BS)

 

 


INFORMACJA

Uwaga! Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest zamknięta do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading