Loading


DUBENINKI. W połowie października uczniowie klasy 2, 6 i 7 wraz z wychowawczyniami wzięli udział w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski "Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie!". Celem akcji było kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo, zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym, poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku oraz przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku. W tym celu w Szkole Podstawowej w Dubeninkach przeprowadzono wiele działań, które pozwoliły zdobyć wiedzę o tym, jak pomóc osobie niewidomej.

W ramach kampanii uczniowie obejrzeli film pt. „N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”, a także program o Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niewidomych i Słabowidzących w Bydgoszczy, najstarszej w Polsce placówce kształcącej dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku. Przeczytali również list niewidomego ucznia oraz poznali "Krótką historią białej laski". Uczniowie zapoznali się z alfabetem Braillea oraz próbowali odczytać zaszyfrowane wyrazy. Wzięli udział w improwizowanych scenkach, jak pomóc osobie niewidomej na ulicy, w autobusie i sklepie. Przechadzali się po klasie z zawiązanymi oczami, omijając przygotowane przeszkody, próbowali spakować plecak oraz rozpoznać różne przedmioty po dotyku. W ten sposób zobaczyli, jak trudno jest funkcjonować osobom niewidomym w życiu codziennym. Młodsi uczniowie kolorowali obrazki ksero dotyczące sposobów pomocy osobom niewidomy, potem ich prace stworzyły wystawę w klasie. Natomiast starsi uczniowie wykonali plakaty i gazetkę informującą o kampanii oraz jak pomóc osobom niewidomym.

Dzięki udziałowi w kampanii uczniowie zauważyli, że niewidomi pomimo swojej niepełnosprawności potrafią żyć samodzielnie i doskonale funkcjonować. Przy niewielkiej i właściwej pomocy innych ludzi mogą pokonywać własne ograniczenia i być pełnosprawnymi uczestnikami życia społecznego. (BS)

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!