Loading


GMINA DUBENINKI. Watykan poinformował wczoraj, że w tym roku na placu świętego Piotra ponownie stanie choinka z Polski. Będzie to dar od diecezji ełckiej.

Okazuje się, że drzewo pochodzić będzie z... powiatu gołdapskiego! Jak informuje ks. Czesław Król, poszukiwania odpowiedniego świerka odbywały się w lasach  położonych na terenie całej diecezji ełckiej. Najpiękniejsze udało się znaleźć w Puszczy Rominckiej w okolicach Żytkiejm. Wybrane drzewo ma okolo 24 metrów wysokości.

Świerk będzie wieziony przez ponad 2 tysiące kilometrów, po czym stanie na placu św. Piotra w Watykanie. Zapalenie na nim świeczek odbędzie się 7 grudnia z udziałem polskiej delegacji. Wraz ze żłóbkiem pozostaną na placu do 7 stycznia – uroczystości Chrztu Pańskiego, kończącej liturgiczny okres Bożego Narodzenia.

Poprzedni raz świąteczne drzewo z Polski stanęło w Watykanie w 1997 roku. Świerk pochodził wówczas z okolic Zakopanego.


AKTUALIZACJA 2017-10-26 20.10

Tegoroczna choinka bożonarodzeniowa jest darem dziękczynnym Kościoła w Polsce. To 25 lat temu św. Jan Paweł II dokonał reformy struktur administracyjnych i duszpasterskich Kościoła w Polsce. Na mocy papieskiej bulli powołanych zostało 13 nowych diecezji, a 8 dotychczasowych zostało podniesionych do rangi archidiecezji.


Zatem jest to jubileuszowy dar dla Ojca Świętego Franciszka, wyrażający wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła.

 

Także inne ważne jubileusze ten dar podkreśla: jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140 rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie 100-lecie objawień fatimskich.

 

Cieszymy się, że w tym roku ozdobi plac przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie choinka bożonarodzeniowa z terenu diecezji ełckiej, z przepięknych lasów Białostockiej Dyrekcji Lasów Państwowych, z Puszczy Rominckiej, Nadleśnictwo Gołdap, czyli z Mazur.

 

Organizacją transportu zajmuje się diecezja Ełcka jako jedna z tych nowo utworzonych wówczas diecezji i Białostocka Dyrekcja Lasów Państwowych.

 

Ta choinka, kiedy zostanie już ścięta, będzie przywieziona na Plac Jana Pawła II do Ełku. W dniu 11 listopada, w Święto Niepodległości zgromadzimy się o godzinie 15.00 na Placu, gdzie pobłogosławię transport i w modlitwie będziemy wypraszać Boże błogosławieństw w czasie transportu z Ełku do Watykanu, z Mazur do Watykanu.

 

Uroczyste zapalenie lampek na choince i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem będzie miało miejsce 7 grudnia 2017r.

 

bp Jerzy Mazur, biskup ełcki

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!