DUBENINKI. Już po raz piąty w pierwszą sobotę września Dubeninki włączyły się do „Narodowego Czytania” - akcji społecznej, która propagując czytelnictwo, popularyzuje wybitną polską literaturę. W tym roku impreza odbyła się w pomieszczeniach Gminnego Centrum Kultury w Dubeninkach, chociaż wcześniej planowano czytanie w plenerze.

Po przybyciu orszaku weselnego, który przemaszerował ulicą Osiedlową i Dębową do Gminnego Centrum Kultury, o godzinie 11.00 rozpoczął się koncert pieśni weselnych w wykonaniu zespołu ludowego Rominczanie. Następnie odczytano wybrane sceny z aktu I „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W tle rozbrzmiewała skoczna muzyka góralska. W rolę bohaterów dramatu wcielili się: Wanda Waluk, Piotr Buza, Mirosława Czeraszewska, Helena Wiszniewska, Katarzyna Ołów, Zuzanna Czeraszewska, Weronika Ostapionek, Marcel Jadeszko i Kamila Staszkiewicz.

W przerwie można było wysłuchać ciekawostek z życia Stanisława Wyspiańskiego – poety, dramaturga, malarza, scenografa, dekoratora wnętrz, ilustratora... Tradycyjnie wśród widowni przeprowadzony został konkurs o życiu i twórczości autora czytanego utworu. Do testu przystąpiło 6 osób. W pierwszej turze wyłoniono trzy osoby z największą liczbą punktów, w drugiej wytypowano zwycięzcę. I miejsca zdobył Marcel Jadeszko - uczeń klasy III Gimnazjum w Dubeninkach, II miejsce przyznano Kamili Staszkiewicz - uczennicy kl. III miejscowego gimnazjum, a III miejsce zajął Piotr Buza - uczeń klasy VII Szkoły Podstawowej w Przerośli. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.

Organizatorami „Narodowego Czytania” w Dubeninkach byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Dubeninkach, Stowarzyszenie Głos Puszczy Rominckiej oraz Klub Wolontariusza przy Gminnym Centrum Kultury w Dubeninkach.

 

 


Wyszukiwarka

Loading