DUBENINKI. W kategorii zespołów śpiewaczych  drugą nagrodę otrzymał zespół śpiewaczy „ROMINCZANIE” z Dubeninek (woj. warmińsko-mazurskie, pow. gołdapski, gmina Dubeninki). - taką informację znajdziemy, czytając protokół z posiedzenia jury wspomnianego wyżej festiwalu, który odbył się w dniach 23-25 czerwca br.

Zespół „Rominczanie” istnieje od 1985roku. Swą nazwę przyjął od leżącej nieopodal Puszczy Rominckiej. Członkowie zespołu pochodzą z sąsiedniej Suwalszczyzny i reprezentują folklor typowy dla miejsc swego pochodzenia (dawnych parafii: Wiżajny, Smolniki, Rutka Tartak, Przerośl i Filipów). Od 2011 roku zespół działa pod patronatem Stowarzyszenia Głos Puszczy Rominckiej w Dubeninkach.

Zespół śpiewa pieśni przede wszystkim ludowe, ale także okolicznościowe, żniwne, pogrzebowe czy religijne. Przygotowuje widowiska obrzędowe takie jak: chodzenie po Allelui, obrzędy dożynkowe przedstawione na dożynkach województwa warmińsko-mazurskiego w Gołdapi 2007r., widowisko „Wiecoryny”, obrzęd topienia marzanny, wielkopostne „Gorzkie zale” czy też obrzęd nocy świętojańskiej odtwarzany na pikniku „Noc świętojańska nad Bludzianką” na plaży w Kiepojciach. Wszyscy członkowie zespołu śpiewają bardzo chętnie i są wszędzie tam, gdzie ich zaproszą. Uświetniają swoją obecnością imprezy lokalne, regionalne i wojewódzkie. Co roku biorą udział w Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. W 2004, 2007 i 2013 roku brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Szakiai na Litwie, gdzie reprezentowali stronę polską. Pięciokrotnie byli na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – w 1993, 2002, 2008, 2010 i 2013r. Za drugim razem zdobyli tam I nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych, a w 2010 i 2013 roku wyróżnienie. Zespół zajął także I miejsce podczas konkursu pieśni ludowej podczas IV i V Spotkania Folklorystycznego Orzysz 2008 i 2009. W kolejnych latach także zdobywał tam nagrody – w 2013 i 2015 roku zajął II miejsce. W 2013r. zespół wziął udział w Przeglądzie Folklorystycznym podczas Jarmarku św. Brunona w Giżycku i zajął tam I miejsce, a w 2014 otrzymał wyróżnienie. W 2007 roku po raz drugi został wyróżniony nagrodą „Złotego jelonka” za kultywowanie tradycji swojego regionu oraz za przygotowanie i pokazanie widowiska obrzędowego „Wiecoryny”. 8 października 2010 roku w elbląskim teatrze im. Aleksandra Sewruka odebrali nagrodę przyznaną im przez zarząd województwa warmińsko-mazurskiego za zasługi na rzecz kultury regionu warmińsko-mazurskiego. Podczas dożynek powiatu gołdapskiego w Baniach Mazurskich 31 sierpnia 2013 roku zespół otrzymał medal za zasługi dla powiatu gołdapskiego, a 9 marca 2014 roku nagrodę starosty gołdapskiego „Romincki Ryś” za wybitny wkład w rozwój lokalny powiatu gołdapskiego w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Do udziału w tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zespół przygotowywał się bardzo solidnie. A wszystko to było możliwe dzięki pozyskaniu dofinansowania w ramach projektu „Rominczańskie melodie nad Wisłą” ze środków województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu gołdapskiego, gminy Dubeninki oraz z Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Dubeninki i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny. Zespół wziął udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego, prowadzonych przez Małgorzatę Makowską, specjalistkę z dziedziny śpiewu „białym głosem”, będąca liderką zespołu „Poszukiwacze zaginionego rulonu”, znawczynię pieśni Suwalszczyzny. Dała niezły wycisk; każdy musiał zaangażować się na 100%. Dzięki temu zespół podszkolił swój sposób śpiewania, równe tempo i zróżnicowaną dynamikę, teksty piosenek, ich interpretację, ale także sposób prezentowania się na scenie, by niczego zarzucić nie było można. Dodatkowo spotkał się z etnografką Roksaną Butrym z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz etnografem Suwalskiego Ośrodka Kultury, a jednocześnie wieloletnim konsultantem ekipy z woj. warmińsko-mazurskiego Mirosławem Nalaskowskim. To oni przed samym wejściem na scenę udzielali jeszcze ostatnich rad. Dodatkowo zespół uczestniczył w wielu próbach oraz koncertował. I jak się okazało, wszystko to złożyło się na kolejny sukces.

Rominczańskie melodie wybrzmiały nad Wisłą pozytywnym echem.

Stowarzyszenie Głos Puszczy Rominckiej

 

 


INFORMACJA

Uwaga! Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest zamknięta do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading