DUBENINKI. W kategorii zespołów śpiewaczych  drugą nagrodę otrzymał zespół śpiewaczy „ROMINCZANIE” z Dubeninek (woj. warmińsko-mazurskie, pow. gołdapski, gmina Dubeninki). - taką informację znajdziemy, czytając protokół z posiedzenia jury wspomnianego wyżej festiwalu, który odbył się w dniach 23-25 czerwca br.

Zespół „Rominczanie” istnieje od 1985roku. Swą nazwę przyjął od leżącej nieopodal Puszczy Rominckiej. Członkowie zespołu pochodzą z sąsiedniej Suwalszczyzny i reprezentują folklor typowy dla miejsc swego pochodzenia (dawnych parafii: Wiżajny, Smolniki, Rutka Tartak, Przerośl i Filipów). Od 2011 roku zespół działa pod patronatem Stowarzyszenia Głos Puszczy Rominckiej w Dubeninkach.

Zespół śpiewa pieśni przede wszystkim ludowe, ale także okolicznościowe, żniwne, pogrzebowe czy religijne. Przygotowuje widowiska obrzędowe takie jak: chodzenie po Allelui, obrzędy dożynkowe przedstawione na dożynkach województwa warmińsko-mazurskiego w Gołdapi 2007r., widowisko „Wiecoryny”, obrzęd topienia marzanny, wielkopostne „Gorzkie zale” czy też obrzęd nocy świętojańskiej odtwarzany na pikniku „Noc świętojańska nad Bludzianką” na plaży w Kiepojciach. Wszyscy członkowie zespołu śpiewają bardzo chętnie i są wszędzie tam, gdzie ich zaproszą. Uświetniają swoją obecnością imprezy lokalne, regionalne i wojewódzkie. Co roku biorą udział w Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. W 2004, 2007 i 2013 roku brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Szakiai na Litwie, gdzie reprezentowali stronę polską. Pięciokrotnie byli na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – w 1993, 2002, 2008, 2010 i 2013r. Za drugim razem zdobyli tam I nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych, a w 2010 i 2013 roku wyróżnienie. Zespół zajął także I miejsce podczas konkursu pieśni ludowej podczas IV i V Spotkania Folklorystycznego Orzysz 2008 i 2009. W kolejnych latach także zdobywał tam nagrody – w 2013 i 2015 roku zajął II miejsce. W 2013r. zespół wziął udział w Przeglądzie Folklorystycznym podczas Jarmarku św. Brunona w Giżycku i zajął tam I miejsce, a w 2014 otrzymał wyróżnienie. W 2007 roku po raz drugi został wyróżniony nagrodą „Złotego jelonka” za kultywowanie tradycji swojego regionu oraz za przygotowanie i pokazanie widowiska obrzędowego „Wiecoryny”. 8 października 2010 roku w elbląskim teatrze im. Aleksandra Sewruka odebrali nagrodę przyznaną im przez zarząd województwa warmińsko-mazurskiego za zasługi na rzecz kultury regionu warmińsko-mazurskiego. Podczas dożynek powiatu gołdapskiego w Baniach Mazurskich 31 sierpnia 2013 roku zespół otrzymał medal za zasługi dla powiatu gołdapskiego, a 9 marca 2014 roku nagrodę starosty gołdapskiego „Romincki Ryś” za wybitny wkład w rozwój lokalny powiatu gołdapskiego w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Do udziału w tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zespół przygotowywał się bardzo solidnie. A wszystko to było możliwe dzięki pozyskaniu dofinansowania w ramach projektu „Rominczańskie melodie nad Wisłą” ze środków województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu gołdapskiego, gminy Dubeninki oraz z Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Dubeninki i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny. Zespół wziął udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego, prowadzonych przez Małgorzatę Makowską, specjalistkę z dziedziny śpiewu „białym głosem”, będąca liderką zespołu „Poszukiwacze zaginionego rulonu”, znawczynię pieśni Suwalszczyzny. Dała niezły wycisk; każdy musiał zaangażować się na 100%. Dzięki temu zespół podszkolił swój sposób śpiewania, równe tempo i zróżnicowaną dynamikę, teksty piosenek, ich interpretację, ale także sposób prezentowania się na scenie, by niczego zarzucić nie było można. Dodatkowo spotkał się z etnografką Roksaną Butrym z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz etnografem Suwalskiego Ośrodka Kultury, a jednocześnie wieloletnim konsultantem ekipy z woj. warmińsko-mazurskiego Mirosławem Nalaskowskim. To oni przed samym wejściem na scenę udzielali jeszcze ostatnich rad. Dodatkowo zespół uczestniczył w wielu próbach oraz koncertował. I jak się okazało, wszystko to złożyło się na kolejny sukces.

Rominczańskie melodie wybrzmiały nad Wisłą pozytywnym echem.

Stowarzyszenie Głos Puszczy Rominckiej

 

 


Znajdź nocleg

Booking.com

Wyszukiwarka

 

Czytaj też:

Z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej

GOŁDAP. Przed Urzędem Miejskim w Gołdapi od dziś oglądać można wystawę pt. „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa”. Dziś też do godziny 13.00 przy pl. Zwycięstwa (od strony urzędu) obejrzeć można m.in. eksponaty oraz materiały biblioteczne związane m.in. z Cudem nad Wisła oraz historią Polski i Gołdapi.

Więcej…

Załóż profil zaufany

GOŁDAP. Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. 2 i 3 września pracownicy Starostwa Powiatowego w Gołdapi będą chętnym pomagać je zakładać, wytłumaczą też, jak działają.

Więcej…

Zmiana na stanowisku komendanta policji

GOŁDAP. Mł. insp. Dariusz Stachelek nie jest już komendantem powiatowym policji w Gołdapi. Obowiązki komendanta powierzone zostały podinsp. Jerzemu Kuprewiczowi.

Więcej…

Zostań dyrektorem zarządu dróg

GOŁDAP. Starosta gołdapski prowadzi nabór na stanowisko dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Gołdapi. Zainteresowani mają czas na złożenie dokumentów do 13 sierpnia do godziny 13:00.

Więcej…

Będzie remont mostu na Gołdapie

ROŻYŃSK MAŁY. Rada powiatu w Gołdapi podjęła uchwałę o przystąpieniu do modernizacji mostu na Gołdapie między Rożyńskiem Małym a Juchnajciami. Szacowany koszt inwestycji to 179 tysięcy złotych.

Więcej…

Stacja meteorologiczna przy siedzibie PKPR

ŻYTKIEJMY. Przy siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej powstała dydaktyczna stacja meteorologiczna. Składa się z drewnianej klatki meteorologicznej wraz z urządzeniami pomiarowymi oraz automatycznej stacji pogodowej.

Więcej…

Wakacyjne piątki z biblioteką

BANIE MAZ. Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich została ambasadorem rodzinnego konkursu "75. Urodziny, czyli Lato z Pippi". 7 sierpnia spotkaliśmy się z dziećmi i ich rodzicami na zajęciach malarskich, które miały na celu przedstawić Pippi, główną bohaterkę książek Astrid Lindgren oraz zasady konkursu.

Więcej…

Pożar garażu przy „Batorym”

GOŁDAP. Do pożaru garażu doszło dziś w nocy w Gołdapi przy ul. Armii Krajowej. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Więcej…

Wniosek złożysz tylko do końca sierpnia

KRAJ. Sierpień to ostatni miesiąc, w którym osoby uprawnione mogą złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy. W województwie warmiński-mazurskim z tej formy pomocy skorzystało już ponad 8 tysięcy osób. Kwota wypłaconej w regionie pomocy wynosi niemal 10,5 miliona złotych.

Więcej…

Aktywowano ponad pół miliona bonów

KRAJ. Ponad 546 tysięcy bonów turystycznych na ok. 468 milionów złotych aktywowali uprawnieni za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Beneficjenci wykonali do tej pory około 63 tysięcy płatności bonami na łącznia kwotę około 45 milionów złotych.

Więcej…

Motocyklista zginął, kierowca samochodu w szpitalu

DW650. Kilka minut przed godziną 19 na drodze wojewódzkiej nr 650 doszło do wypadku drogowego. Zderzyły się samochód osobowy z motocyklem.

Więcej…

Niedziela na drogach powiatu

POWIAT GOŁDAPSKI. Do trzech zdarzeń drogowych doszło wczoraj na terenie powiatu gołdapskiego.

Więcej…

Kwarantanna na Litwie

LITWA. Od dziś wróciły ograniczenia w podróżowaniu na Litwę. W związku z dużą ilością zakażeń koronawirusem w Polsce, osoby powracające bądź wjeżdżające z Polski na Litwę podlegają obowiązkowej samoizolacji na okres 14 dni.

Więcej…

Dotacje na turystyczną promocję regionu

OLSZTYN. Zarząd województwa przyznał kolejne granty turystyczne organizacjom pozarządowym. Dotację na realizację projektu „Mazury Garbate marką turystyczną“ otrzyma Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap.

Więcej…

Wilczek Wilkowo pokonany

GOŁDAP. W sobotę przed własną publicznością po trudnym boju Rominta Gołdap pokonała zespół Wilczek Wilkowo 1:0. 

Więcej…

Rywalizowali siłacze, wygrał Piotr Sadowski

GOŁDAP. Zawody Puchar Polski Strongman Gołdap 2020 odbyły się dziś w centrum miasta. Rywalizowało 10 zawodników, wygrał Piotr Sadowski.

Więcej…

Na Pół Etatu zwycięzcą turnieju

GOŁDAP. 1 sierpnia na orliku przy SP1 w Gołdapi rozegrany został turniej koszykówki ulicznej. Udział w nim wzięło 7 drużyn, które zagrały systemem każdy z każdym.

Więcej…

W sobotę będą rywalizować siłacze

GOŁDAP. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi zaprasza do przybycia i kibicowania zawodnikom, którzy wezmą udział w kolejnej edycji rywalizacji siłaczy. Zawody rozegrane zostaną 8 sierpnia w centrum miasta.

Więcej…

Remis na inaugurację rozgrywek

GOŁDAP. 1 sierpnia Rominta Gołdap zmierzyła się na wyjeździe z Victorią Bartoszyce. Był to pierwszy mecz rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

"Kręcimy sportowe stypendium" na półmetku

GOŁDAP. „Kręcimy sportowe stypendium” to nazwa akcji, jaką Rowerowa Gołdap realizuje w wakacje.

Więcej…

Wakacyjne sparingi

GOŁDAP. W tym tygodniu dzieci uczęszczające na zajęcia Akademii Piłkarskiej 2017 z filii w Gołdap i Grabowie rozegrały cztery sparingi z drużyną Włókniarz Białystok, która przebywa na letnim obozie piłkarskim w Gołdapi.

Więcej…