GMINA DUBENINKI. 13 maja patrol SG z Dubeninek ujawnił ślady wejścia na pas drogi granicznej jednej osoby. Zatrzymany mężczyzna szedł sobie pasem wzdłuż granicy polsko-rosyjskiej i - jak tłumaczył - myślał, że jest to droga żwirowa. 34-letni mieszkaniec gminy Dubeninki przyznał się do popełnionego wykroczenia i otrzymał mandat karny w kwocie 200zł.

Okazuje się, że nie tylko turyści, grzybiarze czy myśliwi zapominają o tym, że nie wolno wchodzić na pas drogi granicznej oznaczony stosownymi tablicami, ale również mieszkańcy przygranicznych terenów. Dlatego po raz kolejny strażnicy apelują o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa w czasie turystycznych wycieczek, grzybobrania, polowania czy spacerowania w okolicach granicy państwowej.
Funkcjonariusze SG przestrzegają przed konsekwencjami karnymi w przypadku przekroczenia granicy państwa w miejscach do tego niewyznaczonych np. aby zrobić sobie pamiątkową fotografię czy z bliska obejrzeć słupy Polski i Rosji. Zachowania takie stanowią czyny karalne określone w Kodeksie karnym lub Kodeksie wykroczeń. W zależności od okoliczności czynu, zagrożone są karą grzywny do 500 zł bądź karą pozbawienia wolności do 3 lat.

 

 


Wyszukiwarka

Loading