DUBENINKI. W tym roku szkolnym uczniowie klas drugich Gimnazjum w Dubeninkach kontynuują grę czytelniczą "Między nami czytelnikami". Zadanie 1 pod hasłem "Literatura jak z obrazka" polegało na stworzeniu żywych obrazów do wybranych fragmentów literackich i sfotografowanie ich, następnie wykorzystanie do promocji czytelnictwa.

Książkowi Kozacy, czyli klasa IIa ze stworzeniem obrazów nie miała żadnych problemów, uczniowie podzieleni na zespoły wybrali fragmenty utworów, przebrali się, ucharakteryzowali, wykorzystali naturalną scenerię i zdjęcia gotowe. Grupa postanowiła wykorzystać swoje sfotografowane obrazy w Rozgrywkach czytelniczych, które podjęła się zorganizować, jako materiał do konkurencji otwierającej zabawę. Z pomocą swojej polonistki przygotowali 7 konkurencji, przygotowali plakat informujący uczniów o wydarzeniu a także zaproszenia dla pani dyrektor i wychowawczyni.

Do rozgrywek zaproszone zostały 4-osobowe zespoły z pozostałych klas. Grę prowadzili Książkowi Kozacy przebrani za bohaterów literackich. Rozgrywki rozpoczęła konkurencja "Literatura jak z obrazka". Wykonane wcześniej zdjęcia zostały wydrukowane, zalaminowane i wyeksponowane na tablicy. Gracze po kolei podchodzili, odkrywali wybrane zdjęcie i musieli podać tytuł książki, której fragment został sfotografowany. Kolejne konkurencje : "Co to za postać?", "Co to za lektura?" polegały na odgadnięciu postaci lub tytułu książki po przeczytaniu jej fragmentu. "Kalambury literackie" rozruszały wszystkich, każdy z graczy za wszelką cenę próbował naprowadzić swoje drużyny na hasło, a łatwo nie było, uczestnicy jęknęli z przerażenia, gdy zobaczyli hasła: ochędóstwo, oświecenie, asceta. Miłym akcentem była konkurencja "Pytania o dania". Jedna z uczennic upiekła szarlotkę i pytania z tej dziedziny umieszczone na wykałaczkach zostały wbite w ciasto. Każdy poczęstował się nie tylko ciastem, ale też pytaniem. Kosztując szarlotkę, grupy wspólnie ustalały odpowiedzi. Przedostatnią konkurencją była "Literacka mapa świata", czyli wskazywanie na mapie miejsc akcji lektur, np. miasto, w którym dzieje się akcja "Opowieści wigilijnej" lub 3 miejsca, w których był Skawiński, bohater "Latarnika". Grę zamykała konkurencja "I ty zostań aktorem!", czyli zaproszenie do zabawy, od której się to wszystko zaczęło. Grupy otrzymały fragmenty utworów i polecenie, by stworzyć żywy obraz. Ocenie podlegało zaangażowanie całej drużyny, zastygnięcie w ruchu a także ukazanie emocji za pomocą mimiki, gestów, pozy. Po przeliczeniu punktów wyłonieni zostali zwycięzcy – laur zwycięstwa ponownie trafił do uczniów klasy III, w tamtym roku jako drugoklasiści też wygrali rozgrywki. II miejsce zajęli uczniowie klasy II, III zaś debiutanci – kl. I.

Nie ma nic lepszego od dobrej zabawy, żeby zachęcić do czytania, bo przecież "Czytanie to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". I my się ze słowami noblistki zgadzamy! (WS)

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.