DUBENINKI. 21 marca w Gimnazjum w Dubeninkach uczniowie zagrali w grę edukacyjną "Kocham żyć smacznie i zdrowo". Została ona wykonana w ramach projektu edukacyjnego przez uczennice z klasy Ia, a także przez szkolnego koordynatora programu "Żyj smacznie i zdrowo" Wiolettę Szeszko.

Do rozgrywki zaproszone zostały 5-osobowe drużyny z każdej klasy. Uczniowie wymyślili dla siebie nazwę i ubrali się w koszulki tego samego koloru: klasa Ia – Gumisie, klasa Ib – Witaminki, klasa II – Mongolscy Przemytnicy Rzeżuchy, klasa III – Crazy Blueberries. Pozostali uczniowie dopingowali swoich kolegów.

Grę prowadziła Wioletta Szeszko, pomagały uczestniczki projektu. Rozgrywki rozpoczęły się od przedstawienia drużyn. Pierwszą konkurencją były pytania z zakresu wiedzy o zdrowiu i sporcie. Każda drużyna odpowiadała na 2 zadane pytania, za każdą poprawną odpowiedź był 1 punkt. Następną konkurencją były Zakazane słowa. Wytypowany przez drużynę zawodnik odpowiadając na pytania prowadzącej, nie mógł użyć słów: tak i nie. Za użycie zakazanego słowa tracił punkt. Zadziwiająco dobrze poradziły sobie wszystkie drużyny, tylko 2 straciły po 1 punkcie. Każdy zawodnik miał swój sposób na ominięcie zakazanych słów. Odświeżone zostały takie zwroty jak: oczywiście, bez wątpienia, zgadza się, nie da się ukryć. W kolejnej konkurencji uczestnicy musieli mieć zawiązane oczy, wtedy każdy do ręki dostawał literę, drużyna musiała odgadnąć słowo z otrzymanych liter i je ułożyć. Hasła były pięcioliterowe, tylu, ilu uczestników w drużynie: sport, mleko, jajko, owoce. Wszystkie zespoły zaliczyły tę konkurencję, a trzecioklasiści za szybkość otrzymali dodatkowy punkt. Potem były Zadania do wykonania, np. Witaminki musiały ułożyć hasło promujące zdrowy styl życia, Mongolscy Przemytnicy Rzeżuchy wymienić w ciągu minuty 10 owoców. Zadania okazały się proste. Konkurencja Kalambury - nieco trudniejsza. Jeden zawodnik musiał w ciągu minuty, rysując, naprowadzić pozostałych na 3 powiedzenia. Crazy Blueberries nie zdobyły w tej konkurencji punktów, zaś aż na dwa hasła naprowadził swoją drużynę zawodnik z klasy II. Konkurencja choć nie wyłowiła talentu plastycznego, to pokazała na pewno zawiłość ludzkiego umysłu. Witaminki i Gumisie zdobyły po 1 punkcie. Do kolejnej konkurencji (Urodziny) każda drużyna musiała wytypować 2 uczestników, wszyscy usiedli w kole, prowadząca wręczyła prezent zawodnikowi, który w najbliższym czasie będzie miał urodziny. Prezent można było przekazać dopiero po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytanie. Konkurencja trwała 3 minuty, przegrywała drużyna, w której rękach było "drżące" pudełko. Nie powiodło się tym razem Gumisiom. Jednak uczniowie z klasy Ia zdobyli punkty jako jedyni w konkurencji Kultowy przebój, którym okazał się wiersz "Pomidor". Drużyna wytypowała 3 wersy, powiedziała aż 4, zatem tyle punktów trafiło na jej konto. I to właśnie oni razem z drużyną z klasy II weszli do finału.

Zadaniem finałowym było wytypowanie, ile procent uczniów naszego gimnazjum wypija dzienną dawkę wody. Dane zostały zaczerpnięte z przeprowadzonej wcześniej ankiety. Pierwsze odpowiedzi udzielały Gumisie, drużyna przeciwna mogła tylko powiedzieć: więcej lub mniej. Gumisie były najbliżej prawdy, zatem to one kręciły "kołem fortuny". Tym samym zwyciężyły. Drużyny otrzymały dyplomy i drobny upominek.

 

 


Wyszukiwarka

Loading