DUBENINKI. W Gimnazjum w Dubeninkach z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego został zorganizowany Miesiąc Języka Ojczystego, który trwał od 21 lutego do 21 marca. Obchody otworzyło Wielkie Dyktando, w którym udział wzięło 15 uczniów z klas I – III, zaś zakończył Wielki Test z Języka Polskiego "1 z 10", do którego uczniów przygotowywała przez cały miesiąc ich nauczycielka języka polskiego Wioletta Szeszko.

W ramach obchodów we wszystkich klasach odbyły się lekcje na temat języka ojczystego, na których uczniowie poznali genezę święta, a także pracując w grupach stworzyli ciekawe prace, które zostały wyeksponowane na holu w szkole. Pierwszy tydzień przebiegał pod hasłem "Na ortograficznych rozdrożach". Drugi "Mówię po polsku. A jaka jest twoja supermoc?" poświęcony był poprawności językowej. Trzeci emu tygodniowi przyświecały słowa J. Słowackiego "Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa". Uczniowie łamali sobie języki, ćwicząc wymowę trudnych słów. Ostatni tydzień poświęcony był ciekawostkom językowym. Ponadto w pracowni polonistycznej każdego dnia wywieszana była ciekawostka lub zadanie do wykonania.

21 marca odbył się Wielki Test z Języka Polskiego, do którego zgłosiło się 10 uczniów. Miał formę gry "1 z 10". Do finału przeszły 3 uczennice z klas I. I miejsce zajęła Martyna Wronowska z klasy Ia, II – Emilia Krauze z klasy Ib, III – Agata Sawicka z klasy Ia.

 

 


Wyszukiwarka

Loading