GOŁDAP. 24 września grupa 12 trzecioklasistów z Gimnazjum w Dubeninkach wraz z opiekunkami Anną Krygier oraz Wiolettą Szeszko uczestniczyła w międzynarodowej akcji „Sprzątanie świata”. Gdy dotarliśmy na miejsce akcji, podzieliliśmy się na dwie drużyny i równolegle zajęliśmy się porządkowaniem cmentarzy. Pierwsza grupa sprzątała stary cmentarz pochowanych leśników pruskich przy Osadzie Leśnej w Żytkiejmach, natomiast druga zajęła się miejscem spoczynku mieszkańców pruskich niedaleko wsi Degucie. Gimnazjaliści usuwali z cmentarzy zbędne gałęzie, grabili liście, sprzątali wokół grobów. Chętni uczniowie posadzili na obu cmentarzach kilkanaście żywotników zachodnich oraz kilka sztuk cisów pospolitych. Po skończonej pracy zapaliliśmy znicze na grobach, by oddać szacunek pochowanym tu ludziom. Całą akcję prowadził i nadzorował podleśniczy – p. Henryk Bazylewicz.

Następnie udaliśmy się na ognisko. Tam czekała nas niespodzianka – przygotowane kiełbaski, chleb, woda i na deser pyszne maliny. Poza tym mogliśmy podziwiać przygotowane przez p. Bazylewicza ognisko w wydrążonym pniu drzewa. Upiekliśmy tam jabłka. Ponieważ pogoda dopisała, uczniowie skorzystali z okazji i wybrali się do lasu na grzyby. Gdy wrócili, przy ognisku odbyły się zajęcia zawodoznawcze. Pan Henryk ciekawie opowiadał o zawodzie leśnika, mówił o rodzajach szkół ponadgimnazjalnych, predyspozycjach do zawodu, który wykonuje. Przekonywał też młodzież o konieczności nauki języków obcych. Następnie pokazał zebranym swoją kolekcję poroży i opowiedział na temat jeleniowatych występujących w Puszczy Rominckiej. Taka lekcja w terenie podobała się zarówno uczniom, jak i opiekunom.

Minęła godzina 18.40 i nasza akcja dobiegła końca. W wyśmienitych humorach wracaliśmy do domu, z planami kolejnego wyjazdu do lasu.

W organizacji akcji i ogniska pomagali: leśniczy Zbigniew Mazur, leśniczy Sylwester Grygo oraz podleśniczy Henryk Bazylewicz. Serdecznie dziękujemy Panom za okazaną pomoc. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i kolejne akcje ekologiczne.

A. K., W. Sz.

 

 


INFORMACJA

Uwaga! Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest zamknięta do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading