DUBENINKI. Na wakacyjną wyprawę wybrały się dzieci z gminy Dubeninki dzięki życzliwości wójta Ryszarda Zielińskiego, który zainicjował wyjazd i bezpłatnie udostępnił autokar. Pierwszym punktem wyprawy był Suwalski Park Krajobrazowy. Tam na uczestników wycieczki czekała już pani przewodnik, która opowiedziała o walorach parku i zaprosiła na spacer najpierw na punkt widokowy, skąd można podziwiać urocze widoki Doliny Czarnej Hańczy, a następnie na ścieżkę edukacyjną „Opowieści Turtula”. Nikt nie przypuszczał, że na trasie ścieżki poznając bogactwo przyrodnicze parku będzie czekało na uczestników tyle przygód. Były ptasie szczudła, tor przeszkód, domek na drzewie i dwustumetrowy labirynt z pomostu, którego trasa wiodła w różnych kierunkach po bagnistym lesie. Tutaj dzieci mogły wykazać się spostrzegawczością szukając w jego zakamarkach ukrytych ptasich gniazd i zwierząt, co nikomu nie sprawiało trudności. Po wyjściu z błogiego cienia, jaki dawał gąszcz drzew, zarośli i trzcin, na dzieci czekały dalsze atrakcje ścieżki. Spacerując po edukacyjnym placu zabaw uczestnicy rozpoznawali rośliny i owoce giganty rozmieszczone na trawie, a na przygotowanej piaskownicy mogli sprawdzić jak daleko skaczą i porównać ze skokami zwierząt. Czy jak sarna, co udało się Sebastianowi Luteckiemu i Hubertowi Kalwajtys, czy jak żaba, czy też jak myszka, lisek czy zając. Innym rodzajem sprawdzianu było przejście bez butów po różnego rodzaju nawierzchniach: gałązkach świerkowych, drobnych kamykach i miałkim piasku. Na zakończenie dzieci zwiedziły Izbę Regionalną. Tam poznały mnóstwo dawnych przedmiotów codziennego użytku.

Kolejnym punktem wyprawy był ogród bajek „Dolina przygód nad Szeszupą” w Rutce Tartaku. Ogród jest jednym z siedmiu przystanków na Baśniowym Szlaku. Przy pomocy pana Zielonki i krasnoludka Sikorki dzieci przemierzyły oryginalną trasę z torem przeszkód i ścieżką zdrowia. Bawiąc się na różnych urządzeniach m.in. wilczej karuzeli, zjeżdżalni „Mamutem” i wykonując różne zadania uczestnicy poznawali zwyczaje ptaków i zwierząt. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał dyplom Krasnoludka Sikorka i zestaw gadżetów. Po trudach wędrówki wszyscy z wielką ochotą posilili się kiełbaskami z grilla. Oprócz zabawy dzieci spotkały się z przedstawicielką SG w Rutce Tartaku, która zapoznała z zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu.

Wyjazd zorganizował Park Krajobrazowy Puszczy Romickiej i Gminne Centrum Kultury w Dubeninkach z filią biblioteczną w Żytkiejmach.

 

 


INFORMACJA

Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest nieczynna do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka