DUBENINKI. W piątek, 8 maja o godzinie 14.40 uczniowie z Gimnazjum w Dubeninkach pod opieką nauczycielki biologii Anny Krygier wyruszyli do lasu w Żytkiejmach. Celem wycieczki ponownie stały się działania ekologiczne. Tym razem z pomocą podleśniczego Henryka Bazylewicza uczniowie sprzątali stary cmentarz przy Osadzie Leśnej w Żytkiejmach.

Gimnazjaliści usuwali zbędne gałęzie, sprzątali wokół grobów pochowanych tu leśników pruskich, np. nadleśniczego Hansa Pauckstadta, leśniczego Kurta Boettchera, Gustawa Jeromina i innych zmarłych. Następnie chętni uczniowie posadzili na cmentarzu kilkanaście żywotników zachodnich oraz kilka sztuk cisów pospolitych. Na koniec akcji zapaliliśmy znicze na grobach, by oddać szacunek pochowanym tu ludziom. Następnie udaliśmy się na ognisko przygotowane przez Henryka Bazylewicza. Dopisała nam pogoda, humor i apetyt. Po ognisku uczniowie spacerowali po lesie ciesząc się aurą i swoim towarzystwem. Przy tej okazji obejrzeli dawne budynki wylęgarni ryb, podziwiali tamy wykonane przez bobry oraz ciekawą formę sosny pospolitej, zwanej kołnierzykowatą.

W organizacji akcji i ogniska pomagali: leśniczy Zbigniew Mazur, leśniczy Sylwester Grygo oraz podleśniczy Henryk Bazylewicz. Serdecznie dziękujemy panom za pomoc oraz zasponsorowane kiełbaski. Akcja zakończyła się o godzinie 18. Młodzieży bardzo się podobało i wyraźnie mieli ochotę dłużej pozostać w lesie. Niestety nasz czas przewidziany na tę wycieczkę szybko minął i trzeba było wracać do domów. Na pewno nie będzie to nasz ostatni wyjazd i akcja ekologiczna!

A.K.

 

 


Wyszukiwarka

Loading