DUBENINKI. 27 marca w Gimnazjum w Dubeninkach zakończył się trwający od trzech miesięcy projekt edukacyjny pod hasłem "Komedia na szkolnej scenie – przedstawienie fragmentów "Zemsty" A. Fredry". W projekcie udział wzięło 9 uczennic z kl. II. Pod opieką nauczycielki języka polskiego Wioletty Anny Szeszko dziewczęta przygotowały inscenizację wybranych scen utworu. Pracując w trzyosobowych grupach wykonały scenografię, przygotowały kostiumy, rekwizyty, ćwiczyły role i ruch sceniczny.

Prezentacja wyników pracy została zaplanowana na 27 marca ze względu na przypadający w tym dniu Międzynarodowy Dzień Teatru. Szkolny hol przemienił się w scenę, klasa w garderobę; widownia szybko zapełniła się widzami. Pierwsze wystąpiły: Elwira Bułajewska w roli Cześnika, Kinga Zalewska jako Papkin i Joanna Olechna grająca Dyndalskiego. Dziewczęta zaprezentowały scenę przybycia Papkina do Cześnika. Kolejna grupa: Zuzanna Czeraszewska (Podstolina), Izabela Soroń (Papkin) i Beata Bogdan (Rejent) przedstawiła scenę wizyty Papkina u Rejenta. Jako ostatnie wystąpiły: Ewa Waraksa jako Cześnik, Emilia Żylińska w roli Papkina otrutego w lampce wina i Dorota Małysko grająca Dyndalskiego stawiającego "tytle niezbyt skoro".

Dziewczęta zachwyciły strojami, charakteryzacją. Postacie, w które się wcieliły, ożyły dzięki wspaniałej grze aktorskiej. Cześnik tryskał energią, Podstolina uwodziła kokieterią, Papkin śmieszył swą odwagą i naiwnością, pokorny Rejent intrygował, a nieporadny Dyndalski rozśmieszał do łez.

Widzowie podziękowali za przedstawienie gromkimi brawami. Słowa uznania padały zarówno z ust nauczycieli jak i uczniów. Projekt zaliczony!

 

 


Wyszukiwarka

Loading