Podczas tegorocznych wakacji Gminne Centrum Kultury - świetlica wiejska w Żytkiejmach realizowała w ramach programu „Pożyteczne wakacje 13" projekt edukacyjny pn. „Pokaż, co masz na strychu - wystawa staroci". Działania skierowane były do 15 dzieci i młodzieży z Żytkiejm i okolic, przebiegały one w dwóch etapach.

W lipcu gromadzono i przygotowywano eksponaty na wystawę. Sposoby ich pozyskiwania były różne. Mieszkańcy sami dostarczali starocie do świetlicy, jak również grupa dzieci i młodzieży odwiedzała mieszkańców, aby w stodołach, komórkach wyszukiwać prawdziwe skarby. Ich właściciele chętnie wypożyczali je na wystawę, lecz najpierw udzielali informacji o danym przedmiocie, a w szczególności w bardzo wielu przypadkach informowali do czego służył. Podczas jednej z takich wypraw po eksponaty w jednym z gospodarstw zorganizowano integracyjne zabawy oraz wspólne grillowanie. Zgromadzone przedmioty przygotowano (czyszczono, konserwowano, oznaczono etykietami) do wystawy, którą można było oglądać w sierpniu i wrześniu przed remizą - punktem informacyjnym Ekomuzeum Żytkiejmski Trójstyk. Część eksponatów wystawiono przy chacie wiejskiej podczas Święta Sękacza w Żytkiejmach oraz w świetlicy wiejskiej w Żytkiejmach. W przygotowanie wystawy zaangażowana była zarówno młodzież uczestnicząca w projekcie jak również członkowie Stowarzyszenia Żytkiejmska Struga oraz OSP Żytkiejmy.

Drugim etapem realizacji projektu było zorganizowanie uczestnikom zajęć wypoczynkowych, które odbywały się w filii bibliotecznej oraz świetlicy wiejskiej w Żytkiejmach. Wśród propozycji spędzania wolnego czasu znalazły się zajęcia edukacyjne, rękodzielnicze i integracyjne takie jak: krajki, quilling, decoupage, wykonywanie biżuterii z wykorzystaniem koralików oraz drewnianych elementów, zabawy i gry ruchowe. Wszystkie zajęcia cieszyły się zainteresowaniem wśród uczestników.

Na zakończenie działań dla najaktywniejszych uczestników zorganizowano wyjazd integracyjny do Ekomuzeum u Jeziorowskich. Przepiękne malownicze miejsce, gdzie dzieci i młodzież wzięła udział w warsztatach ceramicznych oraz queście. Korzystając z pięknej pogody i wyposażenia placu zabaw gospodarzy, uczestnicy po przepysznym obiedzie mogli aktywnie spędzić czas. Zwieńczeniem wspólnych działań było ognisko z kiełbaskami i wspólna fotografia. Gospodarze Ekomuzeum zadbali o miłą atmosferę i dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

Wszystkie działania projektowe mogliśmy realizować dzięki Fundacji Wspomagania Wsi, która sfinansowała całe przedsięwzięcie.

 

 


więcej zdjęć na www.facebook.com/PortalGOLDAPINFO


Wyszukiwarka

Loading