Minął już pierwszy miesiąc wakacji, dzieci i młodzież z Żytkiejm i okolic mogli skorzystać z propozycji spędzenia czasu wolnego zorganizowanego w świetlicy wiejskiej i filii bibliotecznej w Żytkiejmach. Dzięki dotacji od Fundacji Wspomagania Wsi zorganizowano szereg ciekawych zajęć dla uczestników. Dużym zainteresowaniem cieszyły się koralikowe bransoletki, których wykonanie sprawiało wiele radości uczestnikom mino drobnych elementów, z których były wykonywane. Zabawę z koralikami kontynuowano podczas tworzenia zwierzątek i tak powstawały pająki, krokodyle i misie. Podczas zajęć można było również nauczyć się wykonać krajkę z kolorowych nici. Zajęcia z quillingu zgromadziły również wielu zainteresowanych, skręcanie kolorowych pasków papieru nie sprawiało trudności nawet uczestnikom, którzy po raz pierwszy brali udział w takich zajęciach. Quillingowe elementy naklejano na szkatułki, które przeznaczone zostaną na upominki. Swoje zdolności artystyczne uczestnicy mogli zaprezentować podczas warsztatów wykonywania wisiorków i broszek. Z drewnianych płaskich elementów i różnego rodzaju koralików, skóry i innych elementów dekoracyjnych powstawała piękna biżuteria, którą uczestnicy wręczali mamie, babci czy siostrze. Młodsze dzieci spędzały czas również podczas zajęć ruchowych oraz plastycznych.

Oprócz zajęć warsztatowych odbywały się również wyjścia w teren w poszukiwaniu staroci. Uczestnicy odwiedzali gospodarzy, myszkowali po ich stodołach i magazynkach, w których znajdowali prawdziwe skarby, o których opowiadali ich właściciele. Ze zgromadzonych staroci powstanie wystawa w punkcie informacyjnym Ekomuzeum Żytkiejmski Trójstyk. Rozpoczęto już przygotowywanie eksponatów do wystawy, przede wszystkim ich odkurzenie a następnie konserwacja. Najciekawsze zaprezentowane zostaną również podczas festynu Święto Sękacza w Żykiejmach 15 sierpnia.

Podczas sierpniowych zajęć (warsztaty decoupage) przygotowane zostaną szkatułki upominki osobom, które użyczyły eksponaty na wystawę. Na koniec działań projektowych dla najbardziej aktywnych uczestników zorganizowany zostanie wyjazd integracyjny do Ekomuzeum U Jeziorowskich, gdzie spędzą oni aktywnie dzień z rówieśnikami.

Działania sfinansowano ze środków Fundacji Wspomagania Wsi programu Pożyteczne wakacje 2013 na realizację projektu edukacyjnego pt. „Pokaż, co masz na strychu- wystawa staroci".

DH

zdjęcia: T. Rydzewska, K. Wiszniewska, D. Hołodowska


Artykuł opublikowano na zlecenie Gminnego Centrum Kultury w Dubeninkach.
Redakcja GOLDAP.INFO nie ponosi odpowiedzialności za treść tej informacji.


Wyszukiwarka

Loading