W kwietniu uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Dubeninkach pod opieką Beaty Staśkiewicz brali udział w wycieczce do Puszczy Rominckiej. Wycieczka była jedną z integralnych części realizowanego w szkole projektu pt. „Bioróżnorodność wokół nas". Zajęcia terenowe dotyczyły bioróżnorodności puszczy, naszym przewodnikiem po niej była pani Anna Naruszewicz z PKPR w Żytkiejmach.
Trasa wycieczki wiodła m.in. przez rezerwat Czerwona Struga. Przed wejściem do niego wysłuchaliśmy krótkiej pogadanki o zasadach, jakie obowiązują w rezerwatach. Dowiedzieliśmy się, że jest to najmniejszy rezerwat parku, który został utworzony w 1973 roku. Obejmuje on półtorakilometrowy odcinek doliny strumienia, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Rezerwat ten powołano w celu ochrony naturalnych stanowisk pióropusznika strusiego. Uczniów zainteresował brunatny kolor rzeki. Pani Ania wyjaśniła, iż związany jest on z tym, że występują tu związki żelaza nadające rzece taką barwę.
Mogliśmy również zaobserwować budzącą się do życia przyrodę. Poznawanie przyrody na wiosnę dostarczyło dzieciom wielu nowych doznań. Podziwiały piękno przyrody poprzez aktywny i bezpośredni z nią kontakt. Dzieci miały możliwość oglądania pierwszych wiosennych kwiatów, obserwowania ptaków oraz śladów zwierząt mieszkających w puszczy.
Celem podjętych działań było uświadomienie uczniom, że wszyscy jesteśmy powiązani z różnorodnością biologiczną, i im bardziej będzie naruszona, tym większe problemy czekać nas będą w przyszłości. Ognisko i pieczone na nim kiełbaski były przyjemnym akcentem kończącym zajęcia naszej grupy.





Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego rozstrzygnął nabór wniosków na realizację zadań z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Spośród 97 nadesłanych ofert dofinansowanie otrzymało 40.
Wczoraj odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy Dubeninki w okręgu nr 14. Nowym radnym będzie Patryk Mejsak.
W najbliższą niedzielę odbędą się wybory uzupełniające do Rady Gminy Dubeninki w okręgu nr 14. Głosowanie potrwa od 7:00 do 21:00. Przypominamy o ciszy wyborczej, która zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę do niedzieli do czasu zakończenia głosowania.
Program Stypendialny Gminy Dubeninki, uchwalony w lutym przed Radę Gminy Dubeninki, nie wejdzie w życie. 25 marca wojewoda warmińsko-mazurski stwierdził nieważność uchwały.
Gminne Centrum Kultury w Dubeninkach zaprasza osoby pełnoletnie do udziału w warsztatach zielarskich, które prowadzić będzie Katarzyna Enerlich.
W minioną niedzielę w Żytkiejmach odbyła się wyjątkowa, bo dwudziesta edycja wydarzenia "Spotkanie z Pisanką", które na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych uroczystości.
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią coroczne wydarzenie w świetlicy wiejskiej w Żytkiejmach. 22 marca odbędzie się 20. Spotkanie z Pisanką.
W ramach Uniwersytetu Ludowego Pogranicza, w dniach 5 i 6 marca w Gminnym Centrum Kultury w Dubeninkach odbyły się warsztaty kulinarne pt. "Słodkie przekąski".
Przedstawiamy państwu kilka zdjęć z lotu ptaka, przedstawiających zimowo-wiosenne Dubeninki i okolicę.
Muzyczne wydarzenie z okazji Dnia Kobiet przygotowało w sobotę Gminne Centrum Kultury w Dubeninkach.