Płyta "Pieśni naszych ojców", wydana w 2012 roku przez Stowarzyszenie "Głos Puszczy Rominckiej" z Dubeninek zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Fonogram Źródeł 2012. Na płycie znalazły się tradycyjne pieśni świeckie i religijne, które są do tej pory śpiewane na terenie gminy Dubeninki. Wykonawcami są zarówno śpiewacy indywidualni (Jadwiga Krzyżewska, Anna Kozłowska, Anna Sajewska, Jadwiga Sawicka, Jan Stasiński), jak i zespół "Rominczanie" oraz grupy śpiewaków pogrzebowych z Dubeninek i Żytkiejm. Prezentowany repertuar pochodzi z północno-zachodniej suwalszczyzny, skąd "przywędrowali" wykonawcy utworów, dzisiejsi mieszkańcy gminy Dubeninki.

Z pozdrowieniami, Beata Wojtkowska
Stowarzyszenie "Głos Puszczy Rominckiej"

 

 

FONOGRAM ŹRÓDEŁ - WERDYKT JURORÓW
Jury Fonogramu Źródeł 2012 w składzie:

  • Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: dyrektor Programu 2 PR
  • Anna Szewczuk - kierownik RCKL, Program 2 PR
  • Anna Szotkowska - dziennikarz Programu 2 PR
  • Kuba Borysiak - dziennikarz Programu 2 PR
  • Piotr Kędziorek - dziennikarz Programu 2 PR

przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody za wydanie niezwykle cennych nagrań ze zbiorów obu placówek, które są dokumentem tradycji tych regionów:

  • Muzeum Etnograficznemu w Toruniu za płytę „Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk"
  • Muzeum Okręgowemu w Rzeszowie za płytę „Muzyka i śpiew ludowy Podkarpacia".

Drugą nagrodę Jury przyznało Wydawnictwu Muzyka Odnaleziona za album „3 x Gace. Mistrzowie/Uczniowie" za dokumentację fenomenu muzykanckiej rodziny Gaców i ukazanie ich ogromnego wpływu na zainteresowanie młodego pokolenia muzyką nizinnej Polski, czego świadectwem jest płyta zawierająca nagrania ich uczniów;

Trzecią nagrodę otrzymało Wydawnictwo Stara Droga za płytę „Na rozstajnych drogach" z muzyką regionu janowsko-biłgorajskiego ukazującą żywotność tradycji tego regionu w międzypokoleniowym przekazie.

Jury przyznało również wyróżnienia:
„Pieśni naszych ojców" - płycie wydanej przez Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej", „Lasowiackie życie" - wydanej przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej za niezwykle cenną dokumentację muzyki regionu dokonaną przez lokalne środowiska oraz Muzeum Regionalnemu w Opocznie za płytę „Zagraj mi muzykancie" prezentującej dawną muzykę tego regionu.


Wyszukiwarka

Loading