Od października do grudnia 2012 roku w Szkole Podstawowej w Dubeninkach realizowane były dwa programy edukacji antyalkoholowej i antynikotynowej: „Alkohol, nikotyna - jestem przeciw!" dla klas I-III i „Zachowaj trzeźwy umysł" dla klas IV-VI. Podjęte działania miały służyć propagowaniu zdrowego stylu życia i walce z nałogiem palenia papierosów oraz spożywania alkoholu.

W ramach działań odbyły się pogadanki dla uczniów i rodziców o szkodliwości picia alkoholu oraz palenia papierosów, ze szczególnym uwrażliwieniem dorosłych na temat biernego palenia, na które narażają własne dzieci.

Cele naszych działań osiągane były poprzez różnorodne formy pracy: prelekcje i pogadanki, pokazy i wystawy, konkursy plastyczne, gry i zabawy, turniej tenisa stołowego oraz organizację kiermaszu bożonarodzeniowego przy współpracy uczniów i rodziców. Dzieci poznały m.in. sposoby dbania o własne zdrowie oraz swoich bliskich, a także sposoby aktywnego spędzania wolnego czasu.

Na zakończenie uczniowie klasy IV i II z teatrzyku „Kukiełka" zaprezentowali przedstawienie pt. „Kiedy dziecko płacze, płacze cały świat". Przestrzegało ono przed różnymi nałogami, jak się ich ustrzec, jak miło i pożytecznie można spędzać czas wolny. Na koniec zostały wręczone dyplomy i nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursach przeprowadzonych w ramach programów.

Realizacja takich programów jest niezbędnym elementem wychowania społecznego w szkole. Podejmowane przez nas działania antynikotynowe i antyalkoholowe wpływają korzystnie nie tylko na dzieci i młodzież, ale także na rodziny, wychowawców, a także na osoby, z którymi uczniowie spędzają najwięcej czasu i które na tym etapie ich życia są ich autorytetami.

BS, AL

 

 


Wyszukiwarka

Loading