Był rok 2007. W październiku powstał statut, 13 grudnia Sąd Rejonowy w Olsztynie dokonał wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. W ten sposób powstało stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga". 12 stycznia w świetlicy wiejskiej w Żytkiejmach stowarzyszenie będzie świętować 5-lecie swojej działalności.
Prezesem tej bardzo prężnie działającej organizacji pozarządowej jest Bożena Mikielska. wiceprezesem Lucyna Jabłońska. Funkcję skarbnika pełni Zofia Krzyżewska, sekretarzem jest Dorota Hołodowska. Siedziba stowarzyszenia mieści się przy ul. Marii Konopnickiej 6/10 w Żytkiejmach.
Celem stowarzyszenia, jak można przeczytać w statucie, jest: integracja i aktywizacja społeczeństwa lokalnego; współpraca z polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi o tym samym lub podobnym charakterze; współpraca z władzami samorządowymi; zapobieganie patologiom i uzależnieniom; działanie w zakresie pomocy społecznej; działanie na rzecz ochrony środowiska; rozwijanie i krzewienie kultury fizycznej i sportu; edukacja; rozwijanie i upowszechnianie działalności kulturalnej; działanie na rzecz rozwoju infrastruktury turystycznej; promocja gminy w szczególności środowiska lokalnego; upowszechnianie informacji o możliwościach wykorzystywania potencjału lokalnego i rozwiązywanie problemów lokalnych.
Przez pięć lat działalności Żytkiejmska Struga zrealizowała wiele projektów i imprez, przede wszystkim integrujących na różne sposoby lokalną społeczność. Stowarzyszenie jest m.in. organizatorem „Święta Sękacza" - imprezy, która w sierpniu z roku na rok przyciąga coraz więcej ludzi. Można wręcz powiedzieć, że ma ona już charakter regionalny (na ostatnim „sękaczewie" można było spotkać mieszkańców z wielu zakątków północno-wschodniej Polski), a nawet międzynarodowy. Język litewski jest już bowiem przy słyszalny przy stoiskach, towarzyszących imprezie.
Stowarzyszeniu życzymy z okazji urodzin wszystkiego najlepszego i jak najdłuższej, tak prężnej działalności :)









Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego rozstrzygnął nabór wniosków na realizację zadań z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Spośród 97 nadesłanych ofert dofinansowanie otrzymało 40.
Wczoraj odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy Dubeninki w okręgu nr 14. Nowym radnym będzie Patryk Mejsak.
W najbliższą niedzielę odbędą się wybory uzupełniające do Rady Gminy Dubeninki w okręgu nr 14. Głosowanie potrwa od 7:00 do 21:00. Przypominamy o ciszy wyborczej, która zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę do niedzieli do czasu zakończenia głosowania.
Program Stypendialny Gminy Dubeninki, uchwalony w lutym przed Radę Gminy Dubeninki, nie wejdzie w życie. 25 marca wojewoda warmińsko-mazurski stwierdził nieważność uchwały.
Gminne Centrum Kultury w Dubeninkach zaprasza osoby pełnoletnie do udziału w warsztatach zielarskich, które prowadzić będzie Katarzyna Enerlich.
W minioną niedzielę w Żytkiejmach odbyła się wyjątkowa, bo dwudziesta edycja wydarzenia "Spotkanie z Pisanką", które na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych uroczystości.
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią coroczne wydarzenie w świetlicy wiejskiej w Żytkiejmach. 22 marca odbędzie się 20. Spotkanie z Pisanką.
W ramach Uniwersytetu Ludowego Pogranicza, w dniach 5 i 6 marca w Gminnym Centrum Kultury w Dubeninkach odbyły się warsztaty kulinarne pt. "Słodkie przekąski".
Przedstawiamy państwu kilka zdjęć z lotu ptaka, przedstawiających zimowo-wiosenne Dubeninki i okolicę.
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej zaprasza uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych z terenu powiatu gołdapskiego do udziału w piątej edycji konkursu wiedzy "Mądry Puszczyk".