Zaczęło się 1 października 1962 roku. Wówczas to w Żytkiejmach swoją działalność rozpoczęła Gromadzka Biblioteka Publiczna. Mieściła się w jednym pomieszczeniu o powierzchni 41 metrów kwadratowych. Obecnie mieści się w tym samym budynku co świetlica wiejska i jest filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Dubeninkach. Dziś biblioteka w Żytkiejmach oficjalnie obchodziła swoje 50 urodziny.

Na początku uroczystości Teresa Rydzewska, która obecnie kieruje placówką, przedstawiła jej historię.Następnie wręczone zostały nagrody uczniom Gimnazjum w Dubeninkach, laureatom konkursu pięknego czytania prozy Janusza Korczaka, który odbył się w poniedziałek w filii bibliotecznej w Żytkiejmach. Wygrała go Katarzyna Mordas, drugie miejsce zajęła Zuzanna Czereszewska, zaś trzecie Beata Bogdan. Po nagrodach przyszedł czas na urodzinowe życzenia i prezenty. Teresa Rydzewska była wyraźnie zaskoczona ilością ciepłych słów kierowanych pod jej adresem. Jak sama stwierdziła, wiele z nich powinno trafić do jej poprzedniczek, w tym w szczególności do pani Anny Grudzińskiej, która przez wiele lat prowadziła bibliotekę w Żytkiejmach. Niestety, pomimo potwierdzenia obecności nie udało się jej przybyć. Ostatnim punktem urodzinowego spotkania był to tort, poczęstunek i zwiedzanie biblioteki.

Przez cały okres funkcjonowania biblioteka w Żytkiejmach wypożyczyła ponad 300 tysięcy książek. Najwięcej czytelników zarejestrowano  w 1970 roku - 654, najwięcej książek wypożyczono w 1994 roku - 12758.

 

 


Wyszukiwarka

Loading