Poświęcenie wielu pokoleń Polaków walczących o wolność naszego kraju to dziedzictwo, do którego stale trzeba powracać, dlatego 12 listopada w Szkole Podstawowej i w Gimnazjum w Dubeninkach odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej Teresa Żyżyk, która przypomniała genezę tego święta oraz ideę patriotyzmu.

Uczniowie pięknie recytowali wiersze i śpiewali pieśni legionowe i żołnierskie. „Legiony to żołnierska nuta; Legiony to straceńców los; Legiony to żołnierska buta; Legiony to ofiarny stos. My Pierwsza Brygada, strzelecka gromada; Na stos rzuciliśmy swój życia los; Na stos, na stos" - rozbrzmiewały w szkole słowa pieśni. Uroczystość stała się okazją do poznania historii, skłoniła do refleksji i zadumy. Apel został przygotowany przez uczniów klasy IV i V pod opieką Beaty Staśkiewicz, Bożeny Jakubowskiej oraz wsparciu Anny Krygier i Barbary Ostapionek.

Wszyscy uczniowie szkoły pod opieką swoich wychowawców przygotowali kotyliony. Była to sympatyczna zabawa i jednocześnie autentyczna lekcja patriotyzmu. Biało-czerwone kotyliony stały się znakiem radosnego przeżywania Święta Niepodległości i dumy z naszej Ojczyzny. W ten sposób włączyliśmy się do wspólnego świętowania i manifestowania przywiązania do naszych symboli narodowych.


Wyszukiwarka

Loading