Płyta CD pt. „Pieśni naszych ojców" oraz wiele godzin nagrań audio i video to efekt projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej" w ostatnich miesiącach. Jego tytuł jest taki sam jak wydanej płyty. W sobotę w remizie OSP w Dubeninkach odbyło się jego podsumowanie.

- Pomysł zrodził się kilka lat temu, a teraz dzięki sponsorom został zrealizowany - mówi Beata Wojkowska, koordynator projektu. - Pomysł polegał na tym, żeby zebrać pieśni, które jeszcze żyją w pamięci osób mieszkających na terenie gminy Dubeninki i żeby wydać z nimi płytę. To była jedna część projektu. Zależało nam też, by pokazać młodym ludziom, że takie pieśni mogą funkcjonować, że są ciekawe. Zaprosiliśmy ludzi w „średnim wieku", którzy na co dzień zajmują się takimi pieśniami, by poprowadzili u nas warsztaty, by pokazali młodym ludziom, jak taką muzykę można śpiewać.

Podsumowaniem warsztatów, które odbyły się w dniach 21-23 września, był wspólny śpiew w niedzielę podczas mszy świętej w kościele w Dubeninkach. Agata Harz i Remigiusza Mazur-Hanaj, chór parafialny i uczestnicy warsztatów zaśpiewali na niej tradycyjne pieśni religijne, w tym przygotowywaną wcześniej koronkę „Kto chce Pannie Maryi służyć".

Podczas sobotniego podsumowania projektu zaprezentowane zostały fragmenty nagrań video wykonane podczas jego realizacji, uczestnicy otrzymali też wydane przez stowarzyszenie płyty CD. Wykonawcami zamieszczonych na niej utworów są zarówno śpiewacy indywidualni jak i zespołowi, z tym grupy śpiewaków pogrzebowych.


Wyszukiwarka

Loading