W sobotę, 8 września z racji przypadającej uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w parafii Narodzenia NMP w Żabinie odbyły się uroczystości odpustowe. Msza święta, która odpustowa rozpoczęła się o godz. 11.00, zakończyła się procesją i uroczystym błogosławieństwem rozpoczęła świętowanie imienin parafii. Tradycyjnie wierni złożyli Bogu dziękczynienie za to wszystko, co urodziła ziemia rolna. Do ołtarza przyniesiony został chleb oraz poświęcone zostało ziarno na zasiew. Podczas eucharystii trzy pary małżeńskie: państwo Maria i Romuald Grzebieniewscy, Janina i Antoni Mentelowie oraz Mirosława i Stanisław Radzewiczowie, odnowiły swoje przysięgi małżeńskie.
Po mszy św. Anna Szarejko wyrecytowała kilka swoich wierszy, po czym wszyscy udali się na boisko szkolne, gdzie czekał poczęstunek, a ks. proboszcz Andrzej Domański zapraszał do wspólnej zabawy. Swoje umiejętności zaprezentowali też uczestnicy zajęć i warsztatów wokalnych oraz bębniarskich. Warsztaty realizowane były w ramach Programu "Ci, co bębnią i śpiewają, po używki nie sięgają", finansowanego ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz środków miejscowej parafii.
Podziękowanie
Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości i festynu:
- Urzędowi Gminy w Baniach Mazurskich
- Gminnemu Ośrodkowi Kultury i promocji w Baniach Mazurskich
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabinie
- Teresie i Antoniemu Grzebieniewskim
- Beacie i Adamowi Bazydłom (Bar Młyn w Baniach Mazurskich)
- mieszkańcom wsi Mieduniszki Małe i Wielkie oraz wszystkim osobom, które swoją pracą, posługą czy przygotowaniem potraw wspomogły organizację festynu.
Urszula Anuszkiewicz





















































W najbliższą niedzielę w Budziskach odbędzie się pchli targ, podczas którego będzie można wymieniać się używanymi ubraniami i innymi tekstyliami. Koło Gospodyń Wiejskich w Budziskach zaprasza wszystkich chętnych do udziału.
Akcja sprzątania świata pod hasłem "Na Straży czystej Ziemi" odbędzie się jutro w Surminach. Początek o godzinie 13:00.
21 października w Baniach Mazurskich odbyła się akcja krwiodawcza, zorganizowana przez OSP w Surminach. Cząstką siebie podzieliło się 25 osób, co przełożyło się na 11,25 litrów krwi.
Wielu ludzi oddało życie, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. My mamy możliwość oddania krwi, aby ratować życie innych ludzi.
10 października w Szkole Podstawowej w Lisach szkolne sale zamieniły się w pełne emocji stoliki z planszówkami, pionkami i kartami, a na twarzach uczniów pojawiły się szerokie uśmiechy.
30 września dzieci z klas 1-6 ze Szkoły Podstawowej w Lisach odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Baniach Mazurskich.
30 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Klubowiczki omawiały książkę norweskiego pisarza Simona Strangera pt. "Leksykon światła i mroku".
Jutro na stadionie gminnym w Baniach Mazurskich odbędą się powiatowo-gminne dożynki.
6 września w świetlicy wiejskiej w Surminach odbyło się „Narodowego Czytanie”, zorganizowane przez miejscowe koło gospodyń wiejskich i ochotniczą straż pożarną.
5 września w Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich czytano "Pieśń świętojańską o Sobótce" Jana Kochanowskiego.