4 lipca w otoczeniu murów szkoły w Lisach, zbudowanej w 1913 roku, oficjalnie rozpoczęto realizację projektu „Ekomuzea Mazur" przez Gołdapski Fundusz Lokalny we współpracy ze stowarzyszeniami: "Nadzieja" z Lis, "Puszcza Borecka" z Jeziorowskich i "Żytkiejmska Struga" z Żytkiejm oraz Ośrodkiem Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Ełku prowadzonym przez Stowarzyszenie Adelfi.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.

Ekomuzeum jest metodą rozwoju społeczno-ekonomicznego, która w sposób zrównoważony wykorzystuje pasje ludzi oraz dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe danej społeczności, poprzez zaangażowanie mieszkańców w proces planowania i rozwoju społeczno-ekonomicznego. Projekt zakłada stworzenie na Mazurach sieci ekomuzeów współpracujących ze sobą i promujących siebie wspólnie. W trakcie projektu prowadzone będą specjalistyczne szkolenia i warsztaty, tworzone nowe produkty turystyczne, narzędzia promocji, a uczestnicy będą mieli możliwość poznania dobrych praktyk na Dolnym Śląsku.

- Ekomuzea to metoda rozwoju, która dotychczas nie była znana w naszym regionie - mówi Zbigniew Mieruński, koordynator projektu. - Jest ona z powodzeniem rozwijana od lat siedemdziesiątych na terenie Europy i nie tylko. Ekomuzea to muzea społeczności, muzea bez murów, ale wypełnione pasją ludzi, którzy je tworzą. Wykorzystuje się w sposób odpowiedzialny zasoby przyrodnicze, kulturowe, tradycje, historię - a tego na Mazurach nie brakuje - aby stworzyć ciekawą, żywą ofertę turystyczno-edukacyjną.

Projekt będzie realizowany do września 2013 roku.