Radni gminy Banie Mazurskie mówią „nie" dla projektu pn. „Rozwój turystyczny gminy Banie Mazurskie". Dokument, który jest de facto strategią rozwoju turystycznego gminy, przygotowywało z własnej inicjatywy od 2008 roku Partnerstwo Dzikie Mazury - grupa robocza z terenu gminy Banie Mazurskie. Przed kilkunastoma tygodniami projekt przedstawił radnym Dariusz Morsztyn, jeden z jego autorów.
Projekt, który określany jest potocznie „Projektem Dzikich Mazur", zawiera m.in. opisy istniejących na terenie gminy atrakcji turystycznych oraz propozycje nowych, które miałyby powstać. Określa też działania, jakie gmina musiałaby podjąć dla poprawienia swojej atrakcyjności turystycznej, jakie nowe oznakowanie powinno być poustawiane przy drogach i różnych obiektach. W dokumencie jest też przedstawiona kalkulacja zysków, jakie przynosiłaby turystyka po wprowadzeniu w życie założeń projektu.
5 października dokumentem zajęła sie doraźna komisja powołana przez Radę Gminy Banie Mazurskie. W jej skład weszli: Beata Budzińska, Joanna Budka i Andrzej Dejnak. Radni ci po przeanalizowaniu projektu zarekomendowali Radzie Gminy odrzucenie go.
- Podstawą naszego stanowiska jest opinia radcy prawnego - mówi Andrzej Dejnak. - Wykazuje ona, że większość zapisów zawarta w przedmiotowym dokumencie jest regulowana przepisami prawa, więc rada gminy nie może podejmować takich działań, do których nie ma uprawnień i które nie leżą w jej kompetencjach.
Komisja zarekomendowała jednak uwzględnienie niektórych treści zawartych w projekcie w nowym opracowaniu planu rozwoju lokalnego gminy. Radni obecni 6 października na posiedzeniu komisji Rady Gminy jednogłośnie zgodzili się z przedstawionym przez Andrzeja Dejnaka stanowiskiem doraźnej komisji.
Dzieci uczęszczające do Publicznego Przedszkola Samorządowego w Baniach Mazurskich oraz Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Baniach Mazurskich będą miały przedłużone ferie.
19 stycznia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich odbył się warsztat tworzenia magnesów.
W ramach realizacji programu MEN "Wyjście z klasą", uczniowie Szkoły Podstawowej w Lisach wybrali się na wycieczkę do Białegostoku.
Za nami pierwsza w tym roku akcja krwiodawcza w Baniach Mazurskich, która przyniosła wyjątkowo piękne rezultaty. Do oddania krwi zgłosiło się 26 osób, a po badaniach lekarskich zakwalifikowano 23 dawców.
21 stycznia w sali konferencyjnej Banku Spółdzielczego w Baniach Mazurskich odbędzie się pierwsza w tym roku akcja krwiodawcza, organizowana przez OSP w Surminach.
7 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich odbyło się w spotkanie autorskie z Krzysztofem Stachowskim.
W najbliższą niedzielę w Budziskach odbędzie się pchli targ, podczas którego będzie można wymieniać się używanymi ubraniami i innymi tekstyliami. Koło Gospodyń Wiejskich w Budziskach zaprasza wszystkich chętnych do udziału.
Akcja sprzątania świata pod hasłem "Na Straży czystej Ziemi" odbędzie się jutro w Surminach. Początek o godzinie 13:00.
21 października w Baniach Mazurskich odbyła się akcja krwiodawcza, zorganizowana przez OSP w Surminach. Cząstką siebie podzieliło się 25 osób, co przełożyło się na 11,25 litrów krwi.
Wielu ludzi oddało życie, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. My mamy możliwość oddania krwi, aby ratować życie innych ludzi.