O stanie przygotowania Szkoły Podstawowej w Żabinie do nowego roku szkolnego 2011/2012 wypowiedziała się podczas ostatniej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie Teresa Świerzbin. Od 1 września będzie pełnić ona obowiązki dyrektora placówki. Na sesji informacji udzieliła w imieniu obecnego jeszcze dyrektora Stefana Lewkowicza.
W Żabinie do czterech oddziałów w nowym roku szkolnym uczęszczać będzie 34 uczniów, w tym do oddziału zerowego 13. Na pełnym etacie zatrudnionych jest 4 nauczycieli (w tym dyrektor) oraz 3 nauczycieli na niepełnym etacie. 60% nauczycieli to nauczyciele dyplomowani, 20% mianowani oraz 20% - kontraktowi. Obsługę stanowi 3 pracowników.
W placówce znajduje się 9 sal lekcyjnych (w tym 2 komputerowe) wyposażone w odpowiednie pomoce dydaktyczne, a także biblioteka, stołówka, szatnia, gabinet pielęgniarski oraz sala gimnastyczna.
W roku szkolnych 2011/2012 wszyscy uczniowie mogą korzystać z darmowych obiadów w stołówce szkolnej. Realizowany będzie również program „Wyprawka szkolna", czyli zwracane będą koszty poniesione za wyprawki szkolne. Więcej informacji w materiale filmowym.
W najbliższą niedzielę w Budziskach odbędzie się pchli targ, podczas którego będzie można wymieniać się używanymi ubraniami i innymi tekstyliami. Koło Gospodyń Wiejskich w Budziskach zaprasza wszystkich chętnych do udziału.
Akcja sprzątania świata pod hasłem "Na Straży czystej Ziemi" odbędzie się jutro w Surminach. Początek o godzinie 13:00.
21 października w Baniach Mazurskich odbyła się akcja krwiodawcza, zorganizowana przez OSP w Surminach. Cząstką siebie podzieliło się 25 osób, co przełożyło się na 11,25 litrów krwi.
Wielu ludzi oddało życie, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. My mamy możliwość oddania krwi, aby ratować życie innych ludzi.
10 października w Szkole Podstawowej w Lisach szkolne sale zamieniły się w pełne emocji stoliki z planszówkami, pionkami i kartami, a na twarzach uczniów pojawiły się szerokie uśmiechy.
30 września dzieci z klas 1-6 ze Szkoły Podstawowej w Lisach odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Baniach Mazurskich.
30 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Klubowiczki omawiały książkę norweskiego pisarza Simona Strangera pt. "Leksykon światła i mroku".
Jutro na stadionie gminnym w Baniach Mazurskich odbędą się powiatowo-gminne dożynki.
6 września w świetlicy wiejskiej w Surminach odbyło się „Narodowego Czytanie”, zorganizowane przez miejscowe koło gospodyń wiejskich i ochotniczą straż pożarną.
5 września w Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich czytano "Pieśń świętojańską o Sobótce" Jana Kochanowskiego.