Druhowie z OSP Surminach, dzieci i młodzież z MDP w Surmianch, a także inne osoby wzięły udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Surminach.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - święto upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski, którzy od 1944r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli bandytami i faszystami. Zakłamywano ich historię, wypaczano cel o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci. Wielu z nich nigdy nie doczekało wolnej Polski, umierając w katowniach UB. Ich szczątki do dziś są odnajdywane w masowych grobach m.in. na „Łączce” na Powązkach.

Żołnierze wyklęci są symbolem niezłomności, patriotyzmu i walki o wolność. Dla młodego pokolenia są wzorem odwagi i honoru, który trzeba pielęgnować. Nasza jednostka także upamiętniła pamięć bohaterów. Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęły się od zbiórki w świetlicy wiejskiej druhen i druhów, oraz członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Surminach. Na uroczystość przybyli także zaproszeni goście:
sekretarz gminy Banie Mazurskie Edyta Płatosz, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Baniach Mazurskich Joanna Orzeł , wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Baniach Mazurskich Andrzej Czebanyk, Grażyna Czebanyk oraz jeden z założycieli stowarzyszenia „Wierni Niepodległej” działającego na terenie powiatu gołdapskiego Andrzej Juchniewicz wraz z towarzyszami. Po przywitaniu gości przez prezesa dh. Krzysztofa Żelaźniaka głos zabrała dowódca MDP Surminy sekcji żeńskiej Izabela Raczyło, która wygłosiła krótką prelekcję o żołnierzach wyklętych. Następnie wspólnie przemaszerowaliśmy pod obelisk poświęcony Janowi Sadowskiemu ps. ”Blady”, który zginął zastrzelony przez podwładnego Mieczysława Arasimowicza ps. „Żulik” 21 czerwca 1951 roku w okolicach Surmin. Poszczególne delegacje złożyły kwiaty oraz znicze. Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” udaliśmy się do świetlicy na ciepły poczęstunek, kawę i herbatę. To była niezwykła lekcja historii, niezakłamanej historii Polski.

✍️ Ochotnicza Straż Pożarna w Surminach

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.