8 maja gołdapscy policjanci zorganizowali i przeprowadzili debatę społeczną. Spotkanie odbyło się w Klubie Senior+ we Wróblu. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo osób starszych.

Wizyta wzbogacona była o ulotki i plakaty, które zostały opracowane w ramach planu działań edukacyjno-profilaktycznych pn. „Zachowaj czujność - nie daj się oszukać - chroń swoje mienie!”. Debata miała charakter ewaluacyjny, dlatego też mundurowi przedstawili mieszkańcom efekty działań podjętych po pierwszej debacie, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku.

Debata rozpoczęła się od wystąpienia zastępcy komendanta powiatowego policji, który przedstawił główne założenia oraz cel debaty. Następnie funkcjonariusze omówili kolejno podjęte działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów. Podczas debaty poruszono temat bezpieczeństwa w sieci i ochrony oszczędności życia przed różnego rodzaju oszustwami. Stróże prawa szczegółowo omówili najczęstsze metody stosowane przez oszustów tj. „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”. Przybliżyli algorytmy postępowania cyberprzestępców, którzy wyłudzają pieniądze za pośrednictwem kodów BLIK, na link czy wiadomość przesłaną przez znajomego na portalu społecznościowym. Mundurowi apelowali do seniorów, aby byli asertywni i potrafili odmówić „udzielenia pomocy” osobie podającej się za członka rodziny czy urzędnika.

Przy okazji spotkania policjanci przypomnieli seniorom o funkcjonowaniu aplikacji „Moja Komenda” oraz wskazali, w jaki sposób z niej korzystać. Następnie omówili narzędzie kontaktu jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Krok po kroku wskazali, w jaki sposób można nanieść odpowiednie zagrożenie w naszej najbliższej okolicy i przedstawili, w jaki sposób zgłoszenie jest weryfikowane.

Na zakończenie spotkania, każdy z uczestników debaty wypełnił ankietę, której analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych. Ponadto policjanci wręczyli seniorom drobne upominki.

Seniorzy wzięli udział w żywej dyskusji, w której bardzo pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę z policją oraz aktywność gołdapskich policjantów. Mamy nadzieję, że zorganizowane spotkanie pomoże wypracować nam wspólne metody działania, które wpłyną na wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu gołdapskiego.

✍️ KPP w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.