Z okazji Światowego Dnia Poezji, 22 marca GBP w Baniach Mazurskich zorganizowała czytanie poezji ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki.

Tegoroczne czytanie w 210 rocznicę urodzin Tarasa Szewczenki oraz w obliczu rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie miało charakter szczególny. Nabrało wymiaru symbolicznego: jest świadectwem trwania we własnej tradycji i działaniem służącym jej zachowaniu wbrew wojnie.

Taras Szewczenko urodził się 210 lat temu we wsi Moryńce w centralnej Ukrainie. Był jedną z kluczowych postaci w dziejach kultury ukraińskiej. Poza twórczością artystyczną angażował się w ukraińskie odrodzenie narodowe w połowie XIX wieku. W jego dorobku literackim jest kilkadziesiąt utworów poetyckich zebranych w tomie „Kobziarz” (ukr. Кобзар, dawn. ukr. Кобзарь). Pierwsze pełne tłumaczenie tomu na język polski ukazało się w 2008 roku.

Wiersze i ballady zostały odczytane przez naszych zaproszonych gości (panie reprezentujące mniejszość ukraińską Bań Mazurskich i panie z dyskusyjnego klubu książki działającego w bibliotece) w dwóch językach: po ukraińsku i po polsku. Podczas spotkania wysłuchaliśmy również kilku piosenek w języku ukraińskim.

✍️ Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.