22 marca w świetlicy wiejskiej w Surminach odbyło się spotkanie ph. ”Bezpieczny senior”. Organizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Surminach.

Gościliśmy członków Klubu Senior+ we Wróblu oraz zaproszonych gości: wójta Łukasza Kulisia oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baniach Mazurskich Małgorzatę Podgórską.

Podczas spotkania seniorzy zobaczyli pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, dostosowany do potrzeb osób starszych, uwzględniający sytuacje, z którymi mogą spotkać się na co dzień np. związanych z zakrztuszeniem czy zadławieniem. Poznali także metody stabilizacji kończyn górnych w przypadku złamania przy pomocy chusty, własnej odzieży, ręcznika lub bandaża.

Seniorzy dowiedzieli się, jak wygląda pierwsza pomoc przedmedyczna w przypadku osoby nieprzytomnej z zachowanymi czynnościami życiowymi oraz jak zachować się w przypadku udzielania pomocy osobie z atakiem epilepsji. Zajęcia obejmowały także praktyczne ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie oraz omówienie działania urządzenia służącego do przeprowadzenia defibrylacji ()AED) u osoby, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Seniorzy chętnie zadawali pytania, z zaciekawieniem i uwagą słuchali ratowników OSP, a także aktywnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych. Mamy nadzieję, że „wyposażeni” w nową wiedzę będą lepiej przygotowani na niespodziewane sytuacje, a ich szybka reakcja, kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mogła uratować czyjeś zdrowie lub życie.

✍️ OSP w Surminach

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.