12 stycznia na scenie Gminnego Ośrodka Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich odbył się wyjątkowy spektakl teatralny pt. ”Historia miłosna na pannę, trzech absztyfikantów i jedną cholerę”.

Scenariusz powstał na podstawie powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". W przedstawieniu przygotowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Baniach Mazurskich wystąpili seniorzy z Klubu Senior+ we Wróblu, senior z Klubu Senior+ w Lisach i goście. Ogromne gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych w to działanie.

Powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” to historia, która toczy się w 1886 roku na Litwie. Osnuta jest wokół konfliktu między zaściankiem Bohatyrowiczów a dworem w Korczynie. Na tle sporów społecznych i rodzinnych ukazany został watek miłosny.
Pod koniec XIX wieku nad Niemnem wciąż słychać echa przeszłości, ale teraźniejszość jest skomplikowana jak bohaterowie tej powieści. Na pierwszym planie, wraz z letnią przyrodą, rozkwita miłość panny z dworu i chłopaka z zaścianka. Bo "Nad Niemnem", to w istocie historia miłości dwojga młodych, pochodzących z różnych światów ludzi. Justyna i Jan szanują tradycje, znają wartość pracy. Ich relacja rozwija się powoli, czy jednak mogą się pokochać, skoro ich związek byłby mezaliansem?

Ale w tej powieści miłość nie wybiera – dopada niemal wszystkich bohaterów, bez względu na ich status społeczny, posiadany majątek, płeć czy wiek. Zajrzyjmy więc na jej karty, a goście posłuchali historii miłosnej na pannę, trzech absztyfikantów i jedną cholerę w dziesięciu wybranych scenach.

Dziękujemy zaprzyjaźnionej Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Witalisa Szlachcikowskiego z Wąbrzeźna za udostępnienie scenariusza przygotowanego przez st. kustosz Agnieszkę Błaszak.

✍️ Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Maz.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.