Wystawa pt. "To się sklei " i spotkanie autorką prezentowanych prac, rozmowy o polskich obrazach, a także koncert zespołu Sursum Corda - to czekało na uczestników spotkania z okazji ogólnopolskiej „Nocy Bibliotek” w GBP w Baniach Mazurskich.

Podczas tegorocznej „Nocy Bibliotek” mieliśmy okazję obejrzeć wystawę "To się sklei ". Podczas wernisażu mogliśmy porozmawiać z Anną Bandyrą, autorką tych wspaniałych prac, byłą mieszkanką naszej gminy. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak powstają kolaże i co było inspiracją do ich wykonania. Jednym z kluczowych aspektów kolażu jest jego zdolność do tworzenia nowych znaczeń poprzez połączenie różnych elementów. To tworzenie dialogu między różnymi fragmentami, które razem przekazują coś więcej niż pojedynczo. Kolaże powstały na IV roku studiów Anny Bandyry w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w VI Pracowni Rysunku dr. hab. Michała Borysa i mgr Aleksandry Jaxa-Chamiec.

Wieczór z okazji ogólnopolskiej „Nocy Bibliotek” w GBP Baniach Mazurskich na tym się nie zakończył. Odbyło się spotkanie z pisarką Iwoną Kienzler. Poznaliśmy kobiety ze słynnych polskich obrazów. Boskie, natchnione, a może przeklęte. Iwona Kienzler, zabrała nas w krainę polskiego malarstwa. Dowiedzieliśmy się m.in., że za kobietami ze znanych polskich obrazów kryją się często dramatyczne, ale zawsze ciekawe i warte poznania historie. To właśnie paniom widniejącym na najsłynniejszych płótnach Matejki, Wyspiańskiego, Malczewskiego czy Styki poświęcone było to spotkanie. Dowiedzieliśmy się, kim była nieszczęśliwa dziewczyna z portretów Wyspiańskiego, poznaliśmy twórczość Jana Matejki i dlaczego królowa Jadwiga na jego obrazach wygląda tak, a nie inaczej. A większość mitycznych postaci na obrazach Malczewskiego ma twarz jednej i tej samej kobiety o niepokojącej urodzie. To ciekawe informacje nie tylko dla wielbicieli malarstwa.

Wieczór z okazji „Nocy Bibliotek” zakończył się sentymentalnym, nostalgicznym koncertem zespołu Sursum Corda działającym przy parafii NMP w Żabinie.

✍️ GBP w Baniach Mazurskich

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.