Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich przystąpiła do realizacji projektu "Biblioteka przyjaznym miejscem. Nauka poprzez zabawę, zdobądź nowe doświadczenia" w ramach "Programu Grantów 2023". Partnerem przy realizacji projektu jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.

18 września w ramach realizacji tego projektu zaprosiliśmy grupy przedszkolne 5- i 4-latków z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Baniach Mazurskich na warsztaty edukacyjno-pszczelarskie pt. "Pszczółka Maja i jej koleżanki, co robią w ulu".

Zaproszony gość pan Jarosław wyjaśnił wszystkim przybyłym, jak powstaje miód oraz jakie są rodzaje miodów. Opowiedział o swojej codziennej pracy wśród ogromnej ilości pszczół, o hierarchii, jaka panuje w ulu oraz jego mieszkańcach. Rozmawiał z dziećmi o innych produktach, które wytwarzają te pożyteczne owady: wosku, mleczku, kicie (propolisie) oraz jadzie. Dzieci zadawały wiele pytań dotyczących żądła u pszczół. Pan Jarosław wyjaśnił, że pszczoły nie żądlą dla przyjemności, robią to tylko w sytuacji, kiedy naruszymy jej terytorium i jest to forma obrony. Pokazywał niezbędne przedmioty, które przydają się pszczelarzowi w pracy. Dzieci budowały ramki, mogły przymierzyć specjalny strój pszczelarza.

Pan Jarosław przygotował dla dzieci niespodziankę. Przywiózł ze sobą miodarkę. Dzieci własnoręcznie wykręciły miód i ze smakiem na zakończenie spotkania się nim zajadały.

Dziękujemy panu Jarosławowi Kołodziejczykowi za przybliżenie pszczelarskiego fachu.

✍️ GBP w Baniach Mazurskich

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.