19 sierpnia w Baniach Mazurskich odbyły się XII Barwy Kultury Ukraińskiej. To drugi rok, kiedy wydarzenie organizowane jest w czasie pełnoskalowej inwazji Rosji na naszego wschodniego sąsiada.

Za nami XII Barwy Kultury Ukraińskiej, zorganizowane w sobotę, 19 sierpnia 2023 roku na scenie i w kompleksie GOKiP w Baniach Mazurskich. Jak co roku podstawowym celem festiwalu jest promocja i kultywowanie kultury ukraińskiej, a także okazja do miłych spotkań i polsko-ukraińskiej integracji mieszkańców gminy Banie Mazurskie, powiatu gołdapskiego, regionu i turystów. W tym roku festiwal odbywał się w czasie pełnoskalowej wojny, w której niezależna i suwerenna Ukraina od blisko 18 miesięcy godnie walczy z rosyjskim okupantem. Festiwal organizowano z myślą o uchodźcach z Ukrainy, którzy przebywają na terenie naszego powiatu i powiatów sąsiedzkich i w przededniu rocznicy niepodległości Ukrainy.

Od godziny 14 na scenie przed licznie zebraną publicznością swój artystyczny kunszt zaprezentowało ponad 80 artystów z 12 zespołów muzycznych i wokalnych. Zespół „Studenty Tańciujut” zaprezentował publiczności 6 ukraińskich tańców ludowych. Na scenie wystąpili uciekinierzy z Ukrainy: Ewa, Dawid i Mykyta Rusynowie ze Lwowa i Rodyna Muzyczenko z Sarny. Wystąpiły również: Chór Kryłos, „Druzi”, Dziecięcy Zespół ZPO w Baniach Mazurskich, Zespół „Tęcza” i „Sursum Corda” oraz soliści Igor Gajdasz, Wiktoria Noga i najmłodsza Julia Karp. O godzinie 19 z koncertem wystąpił Hopak, a festiwal po 22 zakończył koncert zespołu Kormoran, którego solistą jest również uciekinierka z Ukrainy.

W trakcie festiwalu swoje stoiska wystawowe mieli uchodźcy z Ukrainy, a zainteresowali mogli zakupić pamiątki w tym „wyszywanki” przywiezione z Ukrainy. Przez cały czas trwania festiwalu można było oglądać wystawę przedmiotów codziennego użytku naszych przodków z minionego wieku. Można było również zakosztować tradycyjnej kuchni ukraińskiej w wykonaniu pań z Kola Gospodyń Wiejskich z Pozezdrza. Najmłodszym przygotowano zjeżdżalnię, popcorn watę cukrową i balony.

 

 

Organizatorami XII Barw Kultury Ukraińskiej byli Związek Ukraińców w Polsce zarząd koła w Baniach Mazurskich przy współpracy Gminny Ośrodkiem Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich. Dziękuję dyrektor Beacie Budzińskiej za okazaną pomoc w organizacji festiwalu. W imieniu zarządu koła ZUP w Baniach Mazurskich z tego miejsca i za pośrednictwem środków masowego przekazu raz jeszcze dziękuję za wsparcie finansowe władzom powiatu gołdapskiego, gminy Banie Mazurskie, samorządu województwa warmińsko mazurskiego, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji w Warszawie. Bez Waszego wsparcia finansowego XII Barwy Kultury Ukraińskiej nie mogły by się odbyć. Wójtowi gminy Banie Mazurskie i staroście gołdapskiej dziękuję za objęcie imprezy patronatem honorowym. Dziękuję sponsorom prywatnym za wsparcie finansowe i rzeczowe (Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej, BS w Węgorzewie, Biłas&Synowie z Giżycka, Karol Szablak - Piekarnia Tygrys, Jastrząb BHP – Beata Nazarowicz-Metlerska w Gołdapi, „Panaceum” Kuliś, Groch Kokolus Pielęgniarska Spółka Partnerska, Miroslaw Pińczak - gospodarstwo rolne). Dziękuję Radio Olsztyn, portalom goldap.info, goldap.org.pl, Terazgoldap a także tygodnikowi Nasze Słowo za medialne rozpowszechnienie informacji o XII Barwach Kultury Ukraińskiej.

Jest mi niezmiernie milo podziękować marszałkowi województwa, radnym wojewódzkim, powiatowym i gminnym za przyjęcie zaproszenia i udział w naszych uroczystościach. Swoją obecnością daliście wyraz solidarności z walczącym narodem ukraińskim. Daliście również świadectwo, że sprawy mniejszości ukraińskiej nie są wam obojętne. Podziękowania, które złożono organizatorom i rozmowy z państwem utwierdziły mnie i zarząd koła w przekonaniu, że to co robimy nie idzie na marne i powinniśmy to kontynuować, licząc na państwa pomoc.

Dziękuję za udział w festiwalu delegacji z miasta Ratno w Ukrainie na czele z Witalijem Biriukiem (przewodniczącym rady), który wraz z towarzyszącymi mu radnym podpisał w sobotnie przedpołudnie umowę o współpracy z gminą Banie Mazurskie.
Szczególne podziękowanie składam paniom, które przyczyniły się do tego, że zarówno artyści jak i zaproszeni goście mogli skosztować ukraińskich potraw. Pomimo inflacji stoły były „suto” zastawione zaś artyści i goście zachwyceni. Dziękuję osobom przygotowującym scenę i sale na przyjęcie artystów i gości. Panom, którzy rozstawiali a następnie składali namioty, stoły i krzesła jeszcze raz wielki szacunek i podziękowanie.

Z wyrazami szacunku i podziękowaniem
✍️ przewodniczący zarządu koła Eugeniusz Noga

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.