16 lipca na placu przy garażu Ochotniczej Straży Pożarnej w Surminach oraz na znajdującym się obok, wybudowanym z inicjatywy naszych druhów i sfinansowanym ze środków sołeckich boisku „Bielik”, odbył się piknik rodzinny-integracyjny ph. „Bezpieczne wakacje” promujący bezpieczeństwo.

Nie zabrakło zabaw z animatorem. Pani Ania miała przygotowany dla dzieci szereg atrakcji: bańki mydlane, hula hop, tańce, animacje, wizytę maskotki, malowanie tatuaży, konkursy zręcznościowe dla całych rodzin itp. Odbył się także konkurs plastyczny. Dzieci w zależności od grupy wiekowej miały za zadanie: pokolorować strażaka, namalować „odlotowy wóz strażacki” (taki widziany ich oczyma) oraz przedstawić na rysunku, jak zachowywać się bezpiecznie podczas wakacji, aby uniknąć wypadków. Poradziły sobie znakomicie. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie wyłonić zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy.

Nie od dziś wiadomo, że wakacje to czas, kiedy dochodzi do największej ilości wypadków, dlatego też najmłodsi zostali zapoznani z instruktarzem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy, kto tylko miał ochotę, mógł wziąć udział w zajęciach praktycznych i pod okiem przeszkolonych ratowników medycznych poćwiczyć pierwszą pomoc na fantomie. Dzieci i rodzice chętnie brali udział w zajęciach i wykazywali przy tym dużą aktywność oraz zaangażowanie.

Kiedy przyszedł czas na odpoczynek, dzieci w końcu się posiliły. W bufecie czekał na nich bigos, pyszna grochówka sołtysowej, kartacze, kiełbaska z grilla, pączki, faworki, ciasta, słone przekąski oraz soki lub woda.

Po krótkim odpoczynku dzieci zapoznały się z zawodem strażaka. Poznały jego ubiór zarówno galowy - zakładany podczas uroczystości, koszarowy - używany podczas zawodów sportowo-pożarniczych jak i ubranie specjalne, które zakładane jest do wszelakich akcji ratowniczo-gaśniczych czy też likwidacji miejscowych zagrożeń.

Najmłodsi uczestnicy pogadanki chętnie zadawali pytania. Z radością przymierzali hełmy strażackie czy buty. Każdy z uczestników pikniku mógł tez posiedzieć za kierownicą wozu bojowego, by choć na chwilę poczuć się jak strażak ochotnik oraz zapoznać się że sprzętem używanym podczas akcji będącym na wyposażeniu jednostki.

Piknik miał za zadanie zaszczepć w dzieciach ideę niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, by już od najmłodszych lat czyniły dobro i pomagały innym. Był też okazją do integracji lokalnej społeczności, wzmacniania więzów rodzinnych poprzez wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Druhowie z Surmin omówili z dziećmi i młodzieżą także zasady bezpieczeństwa w czasie wakacji.

W ramach promowania bezpieczeństwa uczestnikom rozdane zostały gadżety promujące bezpieczeństwo: kamizelki odblaskowe oraz apteczki turystyczne, które ze względu na niewielkie rozmiary zawsze można mieć przy sobie.

Piknik został zrealizowany z programu grantowego Pepcolandia oraz dzięki stowarzyszeniu Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Dziękujemy. Dzięki Państwu na twarzach wielu ludzi zagościł uśmiech i umocniły się więzy rodzinne.

To był cudowny czas.

OSP w Surminach

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.