16 lipca nasza jednostka obchodziła okrągłą 50-rocznicę swojej działalności. Był to dla nas niesamowicie ważny dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na teren naszej remizy, aby wspólnie z nami świętować tę uroczystość. Jesteśmy naprawdę pod wrażeniem waszej frekwencji. To bardzo budujące.

Przedstawiamy wam zdjęcia, wykonane przez niezawodnego Piotra Kondratowicza, które najlepiej obrazują, jak klimat panował tego dnia.

A teraz o samym przebiegu imprezy i kilka słów podziękowań.

Uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia OSP w Surminach rozpoczęły się o godzinie 10:00 mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Baniach Mazurskich. Podczas kazania z ust ks. Ryszarda oraz ks. Jarosława padły przepiękne słowa skierowane w naszą stronę. Bardzo dziękujemy.

Następnie już na placu przed naszą remizą odbył się uroczysty apel z udziałem przedstawicieli zarówno sfer rządowych i wojewódzkich, jak i lokalnych kręgów samorządowych. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży, zastępca warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Adam Jastrzębski, dyrektor wykonawczy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie Maciej Jasiński, starosta gołdapski Marzanna Wardziejewska, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi st. bryg. Wojciech Szczepanik, komendant Placówki Straży Granicznej w Baniach Mazurskich ppłk Dariusz Pietrzak, wójt gminy Banie Mazurskie Łukasz Kuliś. Swoją obecności zaszczycili nas również przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu gołdapskiego, a także licznie zebrani mieszkańcy z terenu naszej oraz ościennych gmin. Serdecznie dziękujemy za waszą obecność!

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, prezes OSP w Surminach Krzysztof Żelaźniak powitał wszystkich przybyłych gości i poprosił o zabranie głosu naczelnika naszej straży Romualda Misiuna. Naczelnik przedstawił historię powstania OSP, okresy, w którym następowały w niej istotne zmiany, dotychczasowy dorobek, jak również aktualne działania, które nasza jednostka podejmuje.

Po tej części przyszedł czas docenienia działalności, zaangażowania i oddania druhów naszej jednostki. Z rąk prezesa i naczelnika OSP w Surmiach oraz prezesa zarządu gminnego ZOSPRP Artura Sztuka odznaczenia w asyście podsekretarza stanu Błażeja Pobożego, zastępcy warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Adama Jastrzębskiego, dyrektora zarządu wykonawczego oddziału wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie Macieja Jasińskiego oraz komendanta PSP w Gołdapi st. bryg. Wojciecha Szczepanika, uchwałą prezydium zarządu oddziału gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Baniach Mazurskich odznakę:

 • za wysługę 40 lat otrzymał druh Romuald Misiun
 • za wysługę 25 lat otrzymał druh Zbigniew Kogut
 • za wysługę 20 lat otrzymał druh Krzysztof Kogut

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Surminach na wniosek naczelnika postanowił udzielić awansu do stopnia :

 • dowódcy roty: Lucynie Gardewiszki, Kamili Barcikowskiej, Łukaszowi Wałejce,
 • starszego strażaka: Wiesławie Żelaźniak, Monice Tylendzie, Katarzynie Żelaźniak
 • członka honorowego pomocnika dowódcy sekcji: Jerzemu Trochimowi,
 • członka honorowego dowódcy roty: Józefowi Tylendzie, Janowi Zubowiczowi, Henrykowi Kalinowskiemu, Eugeniuszowi Słakajciowi

Po wręczeniu awansów i odznaczeń głos zabrali zaproszeni goście. Otrzymaliśmy wiele ciepłych słów wsparcia i uznania, a także listów gratulacyjnych i okolicznych pamiątek. Serdecznie za nie dziękujemy. Niektóre pamiątki szczególnie trafiły do naszych serc. Nie zabrakło również niespodzianek. Błażej Poboży wraz z warmińsko-mazurskim komendantem wojewódzkim PSP nadbryg. Tomaszem Komoszyńskim przekazali prezent w postaci przecinarki do betonu i stali - sprzętu, którego do tej pory nasza jednostka OSP nie posiadała. Bardzo dziękujemy.

Trudno dziękować za wszystkie prezenty z osobna, dlatego szczerze doceniamy państwa gest. Po tych wielu miłych słowach przyszedł czas podziękowań dla sponsorów i osób, które szczególnie i bezinteresownie zaangażowały się w przygotowanie tej uroczystości. A niech tam... po co owijać w bawełnę? Po prostu... dla przyjaciół naszej straży! Serdecznie dziękujemy za państwa wkład i bardzo doceniamy waszą dzisiejszą obecność.

Oficjalna część zakończyła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości i wstąpieniem pocztu flagowego do szyku.

Kiedy wszyscy sądzili, że zaraz nastąpi rozluźnienie atmosfery to okazało się, że nic z tego. Na środek przed wszystkich zebranych wystąpił nasz druh Łukasz Wałejko i oświadczył się swojej wybrance, która rzecz jasna oświadczyny przyjęła. Niecodzienne to było wydarzenie i zaskoczeni byliśmy wszyscy. Ale za to jak pozytywnie! Życzymy wam wszelkiej pomyślności na wspólnej ścieżce życia, którą obraliście. Cieszymy się razem z wami.

Po tej jakże niezwykłej scenerii wszyscy udaliśmy się do bufetu, którego stoły dosłownie uginały się od potraw, napojów i słodkości. Jedliśmy z takim smakiem, że nawet przejeżdżający przez naszą wieś rowerzyści zajeżdżali do nas, aby spróbować tych przysmaków. Było naprawdę przepysznie, szczególnie przepysznie, gdy na stół wjechał okolicznościowy tort.

W międzyczasie dołączyli do nas ks. Jarosław wraz z ks. Ryszardem, którzy pobłogosławili nasz nowy nabytek sprowadzony do naszej jednostki dosłownie kilka dni temu. Dziękujemy. Wsparcie anioła stróża jest zawsze bezcenne.

Dziękujemy również naszemu niezawodnemu Tomaszowi Kardelowi, który zawsze chętnie czyni nam ten honor, robiąc nam świetną oprawę muzyczną. Bardzo doceniamy Tomku, to co dla nas robisz.

Podsumowując - to był dla nas naprawdę niesamowity dzień, a dzięki waszej obecności na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.

Panie ministrze, dziękujemy za dotrzymanie słowa, do końca nie wierzyliśmy...

Sponsorzy uroczystości:

 • Marzanna Wardziejewska (patronat honorowy starosty gołdapskiego)
 • Urząd Gminy w Baniach Mazurskich
 • Joanna i Zbigniew Świerzbinowie „Igropol”
 • Bank Spółdzielczy w Węgorzewie
 • Stanisław Szulc Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Bostrak”
 • Jerzy Mikuła „Delikatesy Centrum”
 • Pepcolandia „Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Warszawa”
 • Ryszard Pawlukanis Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne „Palwod”
 • Karol Szablak – dziękujemy za przepyszne pączki, które bardzo szybko zniknęły.

OSP w Surminach

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.