Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich w ramach dotacji z Narodowego Centrum Kultury z programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych" rozpoczęła realizację projektu "Czytam, recytuję z językiem ojczystym fantazjuję".

Projekt jest realizowany od marca do października br. Pierwszym działaniem w ramach projektu były „Warsztaty biograficzno-historyczno-literackie", zrealizowane w 3 boksach tematycznych.

21 kwietnia zorganizowane zostały warsztaty dla klas 6-8 ze Szkoły Podstawowej w Lisach. Dzięki pani Monice Sawickiej-Kacprzak podczas zajęć młodzież poznała Marię Grzegorzewską - jej dzieciństwo, młodość i pracę zawodową, a także jej spuściznę. Hasło spotkania "Nie ma kaleki, jest człowiek" poszerzyło uczestnikom świadomość o niepełnosprawności i niepełnosprawnych członkach naszego społeczeństwa. Uświadomiło, że wszyscy jesteśmy tacy sami i mamy takie same prawo do równego traktowania i dostępu do edukacji, kultury itp.

Celem warsztatów było przybliżenie osoby Marii Grzegorzewskiej, twórczyni pedagogiki specjalnej. Pod koniec spotkania uczniowie zaproszeni zostali do napisania opowiadania na temat "Wszyscy jesteśmy równi".

Do znanych osób uhonorowanych patronatem nad rokiem 2022 została decyzją sejmu włączona pedagożka Maria Grzegorzewska. Rok ten nie został wybrany przypadkowo, bowiem w 2022 mija dokładnie sto lat od utworzenia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, założonej jako Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej przez Marię Grzegorzewską.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!