15 października w Baniach Mazurskich odbyła się akcja krwiodawcza pod hasłem "Oddaj kroplę - podaruj życie". Jej organizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Surminach. Cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Choć organizator uprzedzał WCKiK w Ełku o możliwym większym zainteresowaniu w związku z celem akcji, jakim była zbiórka krwi na rzecz pochodzącej z Gołdapi Anny Czarneckiej, to obsada przyjechała taka sama jak zwykle. To spowodowało, że część potencjalnych krwiodawców odeszło z kwitkiem. Wiele do życzenia pozostawiało też zachowanie pani doktor, która najkrócej ujmując była niemiła w stosunku do krwiodawców. Łącznie krew oddało 46 osób, co przełożyło się na 20,7l. krwi.

OSP w Surminach dziękuje pani dyrektor Banku Spółdzielczego w Baniach Mazurskich Marii Kopcych oraz prezesowi Banku Spółdzielczego w Węgorzewie panu Wojciechowi Wolskiemu za udostępnienie lokum, dzięki czemu krwiodawcy w komfortowych warunkach mogli podzielić się cząstką siebie. Słowa podziękowania kierują tez do pana Zbigniewa Świerzbina, dzięki któremu krwiodawcy dostali pamiątkowe gadżety promujące honorowe krwiodawstwo tj. breloki z grupą krwi, kubki czy długopisy.

Kolejna akcja krwiodawcza w powiecie gołdapskim odbędzie się 21 października w sali wielofunkcyjnej Domu Kultury w Gołdapi. Podobnie jak w Baniach Mazurskich, krew będzie zbierana ze wskazaniem dla Anny Czarneckiej. Leży ona chora w stanie krytycznym w szpitalu MSWiA w Warszawie na oddziale intensywnej opieki medycznej. Dodatkowo jest w zaawansowanej ciąży. Do leczenia potrzebna jest krew grupy A Rh- lub 0 Rh-. Oddając krew ze wskazaniem na konkretną osobę nie trzeba mieć takiej samej grupy krwi co osoba potrzebująca. Bank krwi wymienia oddaną przez krwiodawców ilość krwi na taką, jaką jest danej osobie ze wskazania potrzebna.