9 października w ramach ogólnopolskiej akcji "Noc Bibliotek" zaprosiliśmy do Gminnej Biblioteki Publicznej Waldemara Mierzwę, autora książki "Zrozumieć Mazury". To książka dla tych, którzy Mazur nie znają albo chcieliby się o nich więcej dowiedzieć, ale także i dla tych, którzy o Mazurach dużo już wiedzą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ciekawa opowieść o tym, czym były kiedyś Mazury i czym są dzisiaj, kim byli kiedyś Mazurzy i kim są dzisiaj.
Jednakże Waldemar Mierzwa to nie tylko autor, lecz też właściciel, wraz z żoną Małgorzatą, Antykwariatu Mazurskiego i Oficyny Wydawniczej "Retman". Książka "Zrozumieć Mazury" to zbiór 50 szkiców autora poświęconych Mazurom, które ukazywały się drukiem w latach 2014-2018 w gdańskiej "Pomeranii".
Gość spotkania w bardzo ciekawy sposób opowiedział o historii Mazurów z perspektywy niemieckich i polskich doświadczeń. Przybliżył zmiany demograficzne zachodzące na przestrzeni wieków na tych terenach, a także sylwetki osób, które są nierozerwalnie związane z naszym regionem.
Spotkanie odbyło się w ramach programu "Dyskusyjne Kluby Książki". Na zakończenie była możliwość zakupienia książki autora i zdobycia jego autografu.
W ramach ogólnopolskiej akcji "Noc Bibliotek" 9 października zaprosiliśmy wszystkich uczestników spotkania na wernisaż wystawy "Człowiek w przestrzeni" Julii Nowosad. Zapraszamy do jej oglądania. Dostępna będzie do 15 listopada w godzinach pracy biblioteki.
Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich


W najbliższą niedzielę w Budziskach odbędzie się pchli targ, podczas którego będzie można wymieniać się używanymi ubraniami i innymi tekstyliami. Koło Gospodyń Wiejskich w Budziskach zaprasza wszystkich chętnych do udziału.
Akcja sprzątania świata pod hasłem "Na Straży czystej Ziemi" odbędzie się jutro w Surminach. Początek o godzinie 13:00.
21 października w Baniach Mazurskich odbyła się akcja krwiodawcza, zorganizowana przez OSP w Surminach. Cząstką siebie podzieliło się 25 osób, co przełożyło się na 11,25 litrów krwi.
Wielu ludzi oddało życie, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. My mamy możliwość oddania krwi, aby ratować życie innych ludzi.
10 października w Szkole Podstawowej w Lisach szkolne sale zamieniły się w pełne emocji stoliki z planszówkami, pionkami i kartami, a na twarzach uczniów pojawiły się szerokie uśmiechy.
30 września dzieci z klas 1-6 ze Szkoły Podstawowej w Lisach odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Baniach Mazurskich.
30 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Klubowiczki omawiały książkę norweskiego pisarza Simona Strangera pt. "Leksykon światła i mroku".
Jutro na stadionie gminnym w Baniach Mazurskich odbędą się powiatowo-gminne dożynki.
6 września w świetlicy wiejskiej w Surminach odbyło się „Narodowego Czytanie”, zorganizowane przez miejscowe koło gospodyń wiejskich i ochotniczą straż pożarną.
5 września w Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich czytano "Pieśń świętojańską o Sobótce" Jana Kochanowskiego.