W sobotę, 21 sierpnia na scenie przy stadionie gminnym w Baniach Mazurskich odbyły się X Barwy Kultury Ukraińskiej. Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią, jubileuszowa edycja tego wydarzenia zorganizowana została przez Związek Ukraińców w Polsce koło w Baniach Mazurskich przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich.

Na terenie gminy Banie Mazurskie obok siebie od dziesięcioleci mieszkają Polacy oraz Ukraińcy. Sierpniowy festyn ma za zadanie promować ukraińską kulturę. W sobotę po południu na stadionowej scenie były występy artystyczne solistów, solistek i zespołów muzycznych. Na dzieci czekały dmuchańce. Ci, którzy dotychczas nie wzięli udziału w spisie powszechnym, mogli się spisać. Wieczorem odbył się koncert zespołu The Ukrainian Folk.


Za nami jubileuszowe X Barwy Kultury Ukraińskiej zorganizowane w sobotę 21 sierpnia 2021 r. na scenie i w kompleksie GOKiP w Baniach Mazurskich. Jak co roku podstawowym celem imprezy jest promocja i kultywowanie kultury ukraińskiej a także integracja mieszkańców gminy Banie Mazurskie, w której od 1947 roku razem zamieszkają Polacy i Ukraińcy. W tym roku organizatorzy chcieli również dać swoje świadectwo i upamiętnić XXX rocznicę Niepodległej Ukrainy. Od godz.16 na scenie, przed wyjątkowo licznie zebraną publicznością, swój artystyczny kunszt zaprezentowało ponad 90 artystów z 8 zespołów muzycznych i wokalnych Po raz pierwszy zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „OSŁAWIANIE” z odległej ponad 600 km miejscowości Mokre a z gminy Orla przyjechały WERWOCZKI”. Wystąpiły również: młodzieżowy zespół NADIJA z Bań Mazurskich, DRUZI z Węgorzewa, Chór KRYŁOS z Bań Mazurskich, AKWAREK z Kruklanek i soliści Roman Barniak i Igor Gajdasz z Węgorzewa, Artur Mychajłow i najmłodsza Julia Karp. Po godzinie 21 z koncertem wystąpił THE URAINIAN FOLK a imprezę po 24 zakończyła zabawa taneczna z zespołem KORMORAN.

 

Organizatorami X Barw Kultury Ukraińskiej byli: Związek Ukraińców w Polsce i Zarząd koła w Baniach Mazurskich przy współpracy Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich. W imieniu Zarządu Koła ZUP w Baniach Mazurskich z tego miejsca i za pośrednictwem środków masowego przekazu raz jeszcze dziękuję za wsparcie finansowe władzom Powiatu Gołdapskiego i Gminy Banie Mazurskie, Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Wójtowi Gminy Banie Mazurskie i Staroście Gołdapskiemu dziękuję za objęcie imprezy patronatem honorowym. Dziękuję sponsorom prywatnym za wsparcie finansowe i rzeczowe: IRYD Sp. z o.o. w Gołdapi, BS w Węgorzewie, Biłas&Synowie z Giżycka, Piekarnia Tygrys - Karol Szablak, Jastrząb BHP – Beata Nazarowicz - Metlerska z Gołdapi. Dziękuję Radio Olsztyn, Radio Białystok, portalom goldap.info, goldap.org.pl, Terazgoldap a także tygodnikowi Nasze Słowo za medialne rozpowszechnienie informacji o X Barwach Kultury Ukraińskiej.

 

Jest mi niezmiernie milo podziękować: Wojewodzie Warmińsko Mazurskiemu, Marszałkowi Województwa, Radnym Wojewódzkim, Powiatowym i Gminnym za przyjęcie zaproszenia i udział w naszych uroczystościach. Tym samym daliście świadectwo, że sprawy mniejszości ukraińskiej nie są wam obojętne. Podziękowania, które złożono na moje ręce i rozmowy z państwem utwierdziły mnie i Zarząd Koła w przekonaniu, że to co robimy nie idzie na marne i powinniśmy to kontynuować, licząc oczywiście na państwa pomoc.

 

Szczególne podziękowanie kieruję do tych wszystkich pań, które przyczyniły się do tego, że zarówno artyści jak i zaproszenie goście mogli delektować się ukraińskimi potrawami. Stoły były „suto” zastawione zaś artyści i goście zachwyceni. Panom, którzy rozstawiali a następnie składali namioty, stoły i krzesła wielkie dzięki.

 

Z wyrazami szacunku i podziękowaniem
Przewodniczący Koła Eugeniusz Noga

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!