Wójt Łukasz Kuliś wydał wczoraj oświadczenie dotyczące termomodernizacji budynku Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich. Przedstawiamy jego treść.
Szanowni Państwo,
10 maja 2021 r. wydano pierwsze oświadczenie dotyczące okoliczności związanych z termomodernizacją budynku przy ul. Konopnickiej 26, czyli Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich. Od tego czasu, w sprawie niniejszej przebudowy nastąpiły pewne kluczowe wydarzenia, o których dowiedzą się Państwo z treści poniżej.
Ostatnie zdania pierwszego oświadczenia w tej sprawie brzmią:
„W dniu 07.05.2021 r. do tut. urzędu wpłynęło zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego ws. wpisu obiektu do wojewódzkiego rejestru zabytków nieruchomych, a na dzień 18.05.2021 r. planowane jest przeprowadzenie oględzin w tej sprawie.
W związku z tym, iż Gmina Banie Mazurskie nie zgadza się ze stanowiskiem Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie – przewiduje się podjęcie stosownych kroków administracyjnych, bądź prawnych celem dowiedzenia swoich racji.”
Kontynuując, zgodnie z informacjami podanymi powyżej, 18 maja br. przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (Olsztyn) w obecności pracownika miejscowego urzędu oraz radcy prawnego kancelarii prawnej reprezentującej Gminę Banie Mazurskie – dokonali oględzin przedmiotowego budynku. Podczas wspomnianych czynności, każda ze stron wskazała istotne z własnego punktu widzenia kwestie, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w protokole świadczącym o oględzinach.
Warto wskazać, iż w związku z prowadzoną procedurą, tutejszy urząd wystąpił do Konserwatora o przesłanie kserokopii dokumentacji świadczącej jednoznacznie o tym, iż budynek przy ul. Konopnickiej 26 figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Na powyższy wniosek otrzymano odpowiedź, która nie zawierała dokumentacji o którą wnoszono.
Kolejnym z kroków w tej sprawie, było odwołanie się Gminy Banie Mazurskie od decyzji Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie (delegatura w Ełku), za sprawą której ów organ nakazał wstrzymać wszelkie roboty budowlane prowadzone w budynku. Kancelaria prawna działająca w imieniu Gminy złożyła stosowne odwołanie do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, zgodnie z obowiązującymi procedurami. WUOZ w Olsztynie (Delegatura w Ełku) wniósł do Ministra o oddalenie odwołania i utrzymanie w mocy zaskarżonej decyzji, wydanej przez ten organ. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, po zapoznaniu się z aktami sprawy, postanowił uchylić zaskarżoną decyzję w całości i umorzyć postępowanie organu pierwszej instancji (decyzję WUOZ w Olsztynie – delegatura w Ełku). Według Ministra, o uchyleniu wspomnianej decyzji zadecydowały względy formalno-prawne, bowiem z informacji przedstawionych w dokumencie wynika, iż nieuzasadnione było wydanie osobnej decyzji wstrzymującej prace budowlane w obiekcie, ponieważ wstrzymuje je już samo wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wpisania budynku do rejestru zabytków. Należy nadmienić, iż do dzisiaj Gmina nie posiada informacji, jakoby Konserwator poczynił dalsze kroki prawne w tej sprawie.
Następnie minął około miesiąc, kiedy do naszego urzędu dotarła informacja o wydanej decyzji, w której Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie orzekł o wpisaniu części budynku przy ul. Konopnickiej 26 w Baniach Mazurskich do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. Co należy nadmienić, ochroną konserwatorską objęto rzut, bryłę, dach i elewację frontową obiektu, a nie cały budynek – tak, jak w sposób uproszczony przedstawiane jest to w wielu źródłach informacji.
Po dogłębnej analizie sytuacji oraz rozważeniu wszystkich argumentów „za” i „przeciw” postanowiłem, iż Gmina Banie Mazurskie nie będzie odwoływać się od decyzji Konserwatora o wpisaniu siedziby urzędu gminy do rejestru zabytków. Decyzja ta podyktowana jest koniecznością ochrony obiektu przed jego dalszym niszczeniem. W chwili obecnej, w wyniku wstrzymanej przebudowy, a dokładniej za sprawą niedokończonej wymiany dachu – budynek nie posiada dostatecznego zabezpieczenia przez warunkami atmosferycznymi. Przedstawiona sytuacja powoduje m.in. zalewanie pomieszczeń budynku, co kolejno prowadzić może nawet do strat w wyposażeniu i mieniu. Odwołanie się od wydanej niedawno decyzji skutkowałoby wydłużeniem procesu administracyjnego, co w konsekwencji jeszcze przez długie miesiące uniemożliwiłoby rozpoczęcie jakichkolwiek prac budowlanych w tej materii. Ze względu na to, że potrzeba podjęcia stosownych robót jest niezwykle pilna już teraz – Gmina nie może pozwolić, aby w dalszym ciągu odkładać w czasie działania, które należy podjąć niezwłocznie. W miejscu tym warto wskazać, że budynek, o którym mowa nie jest wyłącznie miejscem użyteczności publicznej. W górnych partiach owego budynku znajdują się bowiem prywatne mieszkania, a ich mieszkańcy w sposób szczególnie dotkliwy odczuwają konsekwencje gwałtownie przerwanej przebudowy obiektu.
W związku z faktem nieodwołania się od decyzji wpisującej część budynku do rejestru zabytków, wszelkie dalsze prace, które będą wykonywane w ramach realizacji zadania pn. „Kompleksowa termomodernizacja Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich” prowadzone będą po uprzednim uzgodnieniu ich formy oraz zakresu z Warmińsko-Mazurskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Olsztynie.
Nasz samorząd podtrzymuje jednak stanowisko, iż Gmina dopełniła wszelkich formalności, by w sposób całkowicie zgodny z prawem przystąpić do wykonania przedmiotowego zadania inwestycyjnego. Warto podkreślić, że przed podjęciem stosownych prac budowlanych w ramach przedsięwzięcia, budynek przy ul. Konopnickiej 26 w Baniach Mazurskich nie figurował w żadnym z rejestrów zawartych na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. Po raz kolejny należy wskazać, że prace właściwe, polegające m.in. na wymianie pokrycia dachowego oraz dociepleniu budynku zostały rozpoczęte w oparciu o zatwierdzony projekt budowlany i prawomocne pozwolenie na budowę wydane przez Starostę Gołdapskiego, a dokumentacja dotycząca przedsięwzięcia tego rozmiaru, jeszcze przez napoczęciem konkretnych prac przechodzi przez szereg innych podmiotów, czy organów, które to w żaden sposób nie zakwestionowały legalności zadania planowanego do realizacji przez Gminę.
Z poważaniem,
Wójt Gminy Łukasz Kuliś
W najbliższą niedzielę w Budziskach odbędzie się pchli targ, podczas którego będzie można wymieniać się używanymi ubraniami i innymi tekstyliami. Koło Gospodyń Wiejskich w Budziskach zaprasza wszystkich chętnych do udziału.
Akcja sprzątania świata pod hasłem "Na Straży czystej Ziemi" odbędzie się jutro w Surminach. Początek o godzinie 13:00.
21 października w Baniach Mazurskich odbyła się akcja krwiodawcza, zorganizowana przez OSP w Surminach. Cząstką siebie podzieliło się 25 osób, co przełożyło się na 11,25 litrów krwi.
Wielu ludzi oddało życie, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. My mamy możliwość oddania krwi, aby ratować życie innych ludzi.
10 października w Szkole Podstawowej w Lisach szkolne sale zamieniły się w pełne emocji stoliki z planszówkami, pionkami i kartami, a na twarzach uczniów pojawiły się szerokie uśmiechy.
30 września dzieci z klas 1-6 ze Szkoły Podstawowej w Lisach odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Baniach Mazurskich.
30 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Klubowiczki omawiały książkę norweskiego pisarza Simona Strangera pt. "Leksykon światła i mroku".
Jutro na stadionie gminnym w Baniach Mazurskich odbędą się powiatowo-gminne dożynki.
6 września w świetlicy wiejskiej w Surminach odbyło się „Narodowego Czytanie”, zorganizowane przez miejscowe koło gospodyń wiejskich i ochotniczą straż pożarną.
5 września w Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich czytano "Pieśń świętojańską o Sobótce" Jana Kochanowskiego.