BANIE MAZ. Wójt gminy Banie Mazurskie wydał dziś oświadczenie dotyczące termomodernizacji budynku urzędu gminy, która została wstrzymana przez konserwatora zabytków. Oto jego treść.

 

Szanowni Państwo,

W związku z poruszeniem, jakie wywołały prace budowlane wykonywane w ramach realizowanego przez Gminę zadania pn. „Kompleksowa termomodernizacja Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich” oświadcza się, co następuje.

 

Na wstępie należy zaznaczyć, iż Gmina Banie Mazurskie przy realizacji zadań własnych, wynikających z Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym – zawsze kieruje się dobrem Mieszkańców. Aby działania podejmowane przez samorząd owocowały zwiększeniem zadowolenia wśród społeczności, przedsięwzięcia podejmowane przez daną jednostkę samorządu terytorialnego powinny cechować: staranność, rzetelność oraz przede wszystkim legalność. Możemy Państwa zapewnić, że Urząd Gminy w Baniach Mazurskich, w swoich działaniach w sposób bezwzględny i bezkompromisowy stosuje się do wyżej wymienionych wartości.

 

Właśnie w ten sposób przystąpiono również do realizacji zadania związanego z przebudową siedziby naszego urzędu. Prace właściwe, polegające m.in. na wymianie pokrycia dachowego oraz dociepleniu budynku zostały rozpoczęte w oparciu o prawomocne pozwolenie na budowę wydane przez Starostę Gołdapskiego, dlatego też z punktu widzenia naszego samorządu – Gmina dopełniła wszelkich formalności, by w sposób całkowicie zgodny z prawem przystąpić do wykonania przedmiotowego zadania inwestycyjnego. Warto zaznaczyć również, że dokumentacja dotycząca przedsięwzięcia tego rozmiaru, jeszcze przez napoczęciem konkretnych prac przechodzi przez szereg innych podmiotów, czy organów, które to w żaden sposób nie zakwestionowały legalności zadania planowanego do realizacji przez Gminę.

 

Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie można zapoznać się z rejestrem zabytków, rejestrem zabytków archeologicznych oraz wojewódzką ewidencją zabytków. W żadnych z tych rejestrów nie znajdziecie Państwo Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich, dlatego też na chwilę obecną określanie tego budynku „zabytkiem” wydaje się być nadużyciem.

 

W dniu 07.05.2021 r. do tut. urzędu wpłynęło zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego ws. wpisu obiektu do wojewódzkiego rejestru zabytków nieruchomych, a na dzień 18.05.2021 r. planowane jest przeprowadzenie oględzin w tej sprawie.

 

W związku z tym, iż Gmina Banie Mazurskie nie zgadza się ze stanowiskiem Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie – przewiduje się podjęcie stosownych kroków administracyjnych, bądź prawnych celem dowiedzenia swoich racji.

 

 

Z poważaniem,

Wójt Gminy Łukasz Kuliś

 

 


Czytaj też:

"Nie prosiliśmy o skrzydła" w DKK

23 lipca uczestnicy dyskusyjnego klubu książki działającego przy filii bibliotecznej w Grabowie spotkali się, aby omówić książkę Vanessy Diffenbaugh pt. „Nie prosiliśmy o skrzydła”.

Więcej…

Spotkanie ws. zakładu przyrodoleczniczego

O godzinie 13:00 w Urzędzie Miejskim w Gołdapi rozpoczęło się spotkanie burmistrza i urzędników z radnymi miejskimi, które dotyczy bieżącej sytuacji związanej z zakładem przyrodoleczniczym. Tomasz Luto stanowczo odmówił zgody na udział w nim przedstawicieli mediów.

Więcej…

Tesco zmieni się w Netto

W czerwcu ubiegłego roku Tesco poinformowało o sprzedaży swojego biznesu w Polsce firmie Salling Group A/S (duńskiej grupie detalicznej, właścicielowi sieci Netto). Kiedy sklep Tesco w Gołdapi zmieni szyld na Netto?

Więcej…

Kartaczewo już wkrótce

Regionalny Festiwal Pogranicza Kartaczewo odbędzie się 8 sierpnia w Gołdapi na pl. Zwycięstwa. Kolejna już edycja święta naszej regionalnej potrawy wraca po przerwie spowodowanej epidemią.

Więcej…

Wakacyjne nowości książkowe w Grabowie

Filia biblioteczna w Grabowie zaprasza po nowe propozycje wydawnicze, które na pewno umilą wakacyjny czas.

Więcej…

W środę zaszczepisz się „z marszu”

Jutro w szpitalu GoldMedica w Gołdapi, w godz. 7:30- 12:00 będzie możliwość zaszczepienia się przeciw covid-19 szczepionką Johnson & Johnson "z marszu", bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Więcej…

Czego rodzice nie wiedzą o grach?

31 lipca o godzinie 13:00 w Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbędzie się spotkanie pt. „Czy gry komputerowe dzieci rozwijają czy im szkodzą?”.

Więcej…

Kolejne wsparcie dla przedsiębiorców

Sklepiki szkolne, które poniosły straty z powodu obostrzeń związanych z pandemią covid-19 otrzymają pomoc. Przedsiębiorcy mogą liczyć na świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Wsparcie otrzymają także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Wnioski są już przyjmowane.

Więcej…

Karetkami woził białoruskie papierosy

Mieszkaniec powiatu bartoszyckiego zakupił dwa pojazdy medyczne, udawał ratownika i woził białoruskie papierosy.

Więcej…

Będą patrolować granicę słoweńsko-chorwacką

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pojadą wspierać słoweńskie służby w ochronie granicy. Przez miesiąc będą patrolować słoweńsko-chorwacką granicę, by zapobiec nielegalnej migracji.

Więcej…

Pożar w Sokołach

Do pożaru doszło dziś po godzinie 17 w jednym z gospodarstw we wsi Sokoły.

Więcej…

Pierwsze wypłaty środków w ramach programu „Dobry start”

Około 30 mln. zł. przelał Zakład Ubezpieczeń Społecznych do rodziców i opiekunów w ramach programu „Dobry Start”.

Więcej…

Rowerowy rajd wokół regionu

Święto Policji można celebrować na różne sposoby. Grupa policyjnych rowerowych zapaleńców z Warmii i Mazur po raz drugi postanowiła zrobić to objeżdżając region na dwóch kółkach, zbierając przy okazji datki na rzecz Fundacji Wdów i Sierot po Poległych Policjantach. 24 lipca przejadą przez powiat gołdapski.

Więcej…

Znieważyli policjantkę w internecie

Zarzut „znieważenia funkcjonariusza podczas wykonywania czynności służbowych” usłyszało trzech mężczyzn, którzy zamieścili wulgarne i znieważające policjantkę komentarze pod filmem umieszczonym na portalu społecznościowym. Na filmie utrwalono interwencję przeprowadzoną przez giżycką funkcjonariuszkę. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu.

Więcej…

Rajd rowerowy Šakiai - Budry

W dniach 23-25 lipca odbył się rajd rowerowy z Šakiai (Litwa) do Budr. Jego trasa przebiegał m.in. przez Gołdap. W rajdzie wzięło udział 25 osób, w tym dwie z grupy Rowerowa Gołdap.

Więcej…

Akademia wznowiła treningi

Akademia Piłkarska 2017 Gołdap wznowiła treningi po krótkim odpoczynku oraz obozie sportowym.

Więcej…

Bartek Szuliński sportowcem roku w SP5

Udana współpraca Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi z Akademią Piłkarską 2017 Gołdap przyniosła kolejne efekty.

Więcej…

Tenisowe zawody w Sokółce

20 czerwca odbył się otwarty turniej tenisa stołowego o puchar burmistrza Sokółki. Gołdapianie wywalczyli kilka miejsc na podium zawodów.

Więcej…

Piłkarze na konsultacji szkoleniowej w Ostródzie

Doceniając bardzo dobrą pracę szkoleniową trenerów oraz coraz większą ilość piłkarzy i piłkarek uczęszczających na nasze zajęcia, trenerzy Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej zaprosili 3 piłkarzy Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap na konsultację szkoleniową w Ostródzie.

Więcej…

Ultramaraton kolarski "Pierścień Tysiąca Jezior"

Dziś i jutro odbywa się ultramaraton kolarski "Pierścień Tysiąca Jezior". Trasa liczy 610 kilometrów, a przebiega przez malownicze tereny Warmii, Mazur i Suwalszczyzny, w tym przez Gołdap.

Więcej…

Rominta pozostaje w okręgówce

GOŁDAP. Rominta Gołdap nie poradziła sobie z zespołem Pisa Primavera Barczewo w dwóch spotkaniach barażowych o IV ligę. 26 czerwca przegrała na wyjeździe 1:2, dziś na stadionie w Gołdapi uległa 0:1.

Więcej…