BANIE MAZ. Już 49 małych czytelników odebrało w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich wyjątkowy prezent - książkę „Pierwsze czytanki dla...”. Zapraszamy kolejnych chętnych po wyprawki czytelnicze.

Celem projektu „Mała książka - wielki człowiek” jest systemowa poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez skoordynowane wieloletnie działania na rzecz promocji i edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj poza udostępnianiem księgozbiorów pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast wyrabiając nawyk czytania poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

Kampania „Mała książka - wielki człowiek”, której pierwszy etap rozpoczyna się już na oddziałach położniczych, gdzie rodzice nowo narodzonych dzieci otrzymują wyprawki czytelnicze dla swoich pociech, rozpoczęła się w 2017 roku. Od tego czasu rozdano blisko 700 tysięcy wprawek składających się z książki „Pierwsze wiersze dla...” oraz broszury informacyjnej dla rodziców o roli czytania w życiu dziecka. Od roku 2018 rozpoczął się pilotaż drugiego etapu projektu skierowanego właśnie do dzieci w wieku przedszkolnym. W chwili obecnej w jego realizację zaangażowanych jest ponad 5200 bibliotek w całej Polsce.

Do połowy 2019 roku przekazano ok. 600 tysięcy książek. Teraz w bibliotekach, biorących udział w programie na młodych czytelników czeka wyprawka - książka „Pierwsze czytanki dla...”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych. W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również pisarze tacy jak Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke — twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat — nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie — przygotowaną dla nich broszurę informacyjną Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki, która przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich

 

 


INFORMACJA

Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest nieczynna do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka