BANIE MAZ. Rada gminy Banie Mazurskie zdecydowała wczoraj, że nie wyraża zgody na wyodrębnienie w przyszłorocznym budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki.
Zanim doszło do głosowania, z wnioskiem, by wysłuchać zdania sołtysów, wystąpił radny Tomasz Kunio. Wójt Łukasz Kuliś uznał to za pewnego rodzaju próbę napuszczania sołtysów na urząd i urzędu na sołtysów. To m.in. dlatego, że temat ten wcześniej był szeroko omawiany z mieszkańcami podczas spotkań sołeckich i to powinno już wystarczyć. Przewodnicząca rady Stefania Urbańska poprosiła jednak obecnych na sesji sołtysów o wyrażenie zdania. Ci, który zabrali głos, podzielili się pół na pół: jedni byli za wyodrębnieniem funduszu sołeckiego, drudzy przeciw.
Decyzja radnych też nie była jednogłośna. Za przyjęciem uchwały w sprawie niewyodrębniania w budżecie gminy funduszu sołeckiego w 2020 roku było 9 rajców, jeden był przeciw, czworo nie miało swojego zdania w tym temacie i wstrzymało się od głosu.
Fundusz sołecki ma być niejako „zawieszony” tylko na rok, później ma ponownie funkcjonować. Dzięki przyjętej uchwale gmina ma mieć w 2020 roku środki na budowę domu przedpogrzebowego na cmentarzu w Baniach Mazurskich.
Kilkanaście minut trwała dyskusja podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie, dotycząca poparcia dla inicjatywy odbudowy i rewitalizacji ciągu kolejowego Gołdap - Węgorzewo - Kętrzyn - Reszel. Ostatecznie radni poparli pomysł.
Zarząd województwa rozstrzygnął konkurs na realizację zadań publicznych na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych. Wsparcie otrzyma m.in. Związek Ukraińców w Polsce koło w Baniach Mazurskich na organizację XV Barw Kultury Ukraińskiej.
Astronomiczna wiosna zbliża się dużymi krokami. Kolejny jej zwiastun już jest. Bocian Kajtek wrócił do swojego domu.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lisach wzięli udział w zajęciach pt. "Zima to trudny czas dla dziko żyjących zwierząt i ptaków".
Dzieci uczęszczające do Publicznego Przedszkola Samorządowego w Baniach Mazurskich oraz Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Baniach Mazurskich będą miały przedłużone ferie.
19 stycznia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich odbył się warsztat tworzenia magnesów.
W ramach realizacji programu MEN "Wyjście z klasą", uczniowie Szkoły Podstawowej w Lisach wybrali się na wycieczkę do Białegostoku.
Za nami pierwsza w tym roku akcja krwiodawcza w Baniach Mazurskich, która przyniosła wyjątkowo piękne rezultaty. Do oddania krwi zgłosiło się 26 osób, a po badaniach lekarskich zakwalifikowano 23 dawców.
21 stycznia w sali konferencyjnej Banku Spółdzielczego w Baniach Mazurskich odbędzie się pierwsza w tym roku akcja krwiodawcza, organizowana przez OSP w Surminach.
7 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich odbyło się w spotkanie autorskie z Krzysztofem Stachowskim.