BANIE MAZ. "On, ty i ja - razem na szlaku bezpieczeństwa powiatu gołdapskiego" - taka jest nazwa projektu realizowanego wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi i Komendę Powiatową Policji w Gołdapi, a jednocześnie hasło przewodnie cyklicznie realizowanych spotkań. Jedno z nich odbyło się w Baniach Mazurskich w cerkwi pw. św. Mikołaja. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie.

Jacek Klimko jest funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej i jednocześnie ratownikiem medycznym, Dzięki niemu mieszkańcy Bań Mazurskich mogli utrwalić i uzupełnić swoją wiedzę w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, jak również sprawdzić swoje umiejętności pracując z fantomem. Strażak zademonstrował także m.in. chwyt ratowniczy (chwyt Rauteka) służący do szybkiej ewakuacji poszkodowanego z miejsca zagrożenia np. z samochodu. Podkreślił przy tym, że chwyt ten należy stosować jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia, czy to wynikającego z niebezpiecznego otoczenia (np. toksyczne opary), czy z ciężkiego stanu poszkodowanego (zatrzymanie oddechu lub krążenia, niemożność udrożnienia dróg oddechowych). W pozostałych przypadkach poszkodowanego ewakuują specjalistyczne służby ratownicze z zachowaniem zasad dotyczących stabilizacji kręgosłupa.
Asp. sztab. Marta Andruczyk z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi zaś mówiła nie tylko o konieczności bycia widocznym na drodze, ale również poruszyła tematy związane z zabezpieczeniem kart płatniczych. Pamiętajmy, żeby przechowywać w miejscu niewidocznym dla innych, w taki sposób, aby były one wykorzystywane tylko przez nas i tylko w momencie, który my uznamy za stosowne. W ramach projektu każdy otrzymał "antykradzieżowe etui", które ma na celu skutecznie zabezpieczyć karty zbliżeniowe przed kontaktem z innymi urządzeniami. Nie zabrakło także elementów odblaskowych.

Serdeczne podziękowania policjanci odpowiedzialni za przeprowadzenie działań kierują do ojca Piotra z cerkwi pw. św. Mikołaja za zaangażowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa i możliwość przeprowadzenia spotkania w cerkwi.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "On, Ty i Ja - razem na szlaku bezpieczeństwa powiatu gołdapskiego" dofinansowanego z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej".

KPP w Gołdapi
ON, TY I JA- RAZEM NA SZLAKU BEZPIECZEŃSTWA POWIATU GOŁDAPSKIEGO
Projekt dofinansowany z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań
„Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020
 

 
Wyszukiwarka

Loading