LISY. 26 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ośrodek powstał w celu promowania i popularyzowania komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą tu poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne prowadzenie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Wewnątrz centrum nauki mieszczą się między innymi: galerie tematyczne, laboratoria, pracownia robotyczna, „Teatr Robotyczny”, „Teatr wysokich napięć”, „Majsternia”, wystawy czasowe oraz planetarium. Nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć ekspozycję pt. „Powietrze - więcej niż nic” i przetestować szereg urządzeń umożliwiających badanie jego właściwości. Oprócz tego wszyscy wykonywali doświadczenia na eksponatach, które pozwalają lepiej poznać człowieka (jego anatomię, możliwości, percepcję) oraz wszystko, co go otacza i wokół niego funkcjonuje. Sprawdzali, jak zmysły i umiejętności wpływają na odbieranie, interpretowanie i opisywanie świata oraz testowali możliwości własnego ciała (wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów czy podatność na iluzję). Część wystawy to eksponaty ilustrujące procesy biologiczne i obrazujące świat fizyki. Można tu na własne oczy zobaczyć jak zachodzi fotosynteza, ale też dowiedzieć się, jak powstają kolory i „rozwinąć tęczę”. Nie sposób opisać wszystkich atrakcji. Pewne jest jednak to, że każdy znalazł tutaj coś dla siebie.

Oprócz pobytu w centrum nauki nasi uczniowie cieszyli się z możliwości zwiedzenia stolicy. Uczestniczyli w spacerze wzdłuż brzegu Wisły, widzieli: Bramę Straceń, pomnik Syrenki Warszawskiej, budynek Teatru Dramatycznego, Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Narodowy.

Wycieczka do Warszawy została zorganizowana w ramach realizacji projektu „Kompetencje kluczem do sukcesu” współfinansowanego ze środków UE. Było to ciekawe i inspirujące wydarzenie, a przede wszystkim kolejna możliwość uczenia się przez doświadczanie. Centrum Nauki Kopernik odwiedzimy jeszcze nie raz.

Katarzyna Wysocka
SP w Lisach

 

 
Wyszukiwarka

Loading