LISY. Wczoraj około godz. 19.00 na drodze powiatowej niedaleko Lisów rowerzysta zauważył jadącego zygzakiem volkswagena golfa. Kierujący samochodem zjeżdżał raz na lewą, raz na prawą stronę jezdni. Na dodatek nie miał włączonych świateł mijania. Kierowca jednośladu dostrzegł później mijający go samochód przy jednej z posesji. Zareagował natychmiast odbierając kluczyki od auta, gdy zdał sobie sprawę, że mieszkaniec powiatu gołdapskiego jest nietrzeźwy i może ruszyć w dalszą drogę. 45-latek awanturował się, ale widząc, że nic nie wskóra oddalił się przed przybyciem policji w nieznanym kierunku. Jak ustalili funkcjonariusze, nie było to pierwsze tego dnia zatrzymanie tegoż kierowcy przez innych uczestników ruchu. Jakiś czas przed opisanym zdarzeniem inny uczestnik ruchu drogowego kierujący vw passatem jadąc w stronę Lisów, aby uniknąć czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka tym samym pasem vw golfem musiał gwałtownie hamować i zjechać na pobocze. Mężczyzna pojechał za samochodem i gdy zorientował się, że kierowca wysiadający z auta ma problem z utrzymaniem równowagi, odebrał mu kluczyki. Ustalono, że mieszkaniec powiatu by ponownie ruszyć w drogę skorzystał z zapasowych kluczy do auta. Kierowca nie posiada również uprawnień do kierowania. Około godz. 21.00 został ujęty przez czujnych mieszkańców, kiedy ponownie próbował wsiąść za kierownicę. Policjanci, którzy przyjechali do ujętego mężczyzny stwierdzili, że miał on ponad półtora promila alkoholu w organizmie.

Ujęcie obywatelskie

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243§1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”.
W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji.

Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać
go w ręce policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.

Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu (np. jedzie wężykiem). W miarę możliwości jak najszybciej policjanci wyślą tam patrol, by tę osobę zatrzymać. Podczas interwencji i oczekiwania na przyjazd patrolu warto skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego. Podejmując jednak interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.

 

 
Wyszukiwarka

Loading